BARZANİ’YE ANLADIĞI DİLDEN

Print
Haber Tarihi : 25.09.2017 14:33
FaceBook paylaş Twitter paylaş Google paylaş Yahoo paylaş MSN paylaş Hotmail paylaş Delicious paylaş Digg paylaş

Uluslararası ilişkilerde her daim büyük resme bakmak gerekir.

Bunu kimsenin dugusallıkla ve hamasetle reddetmesi mümkün değil. Velakin Barzani ile olan ilişkiler uluslararası mı? Her ne kadar kendileri bir devletçik ilan etmiş, sembolik bez parçalarıyla bir yerlerde boy gösteriyor olsalar da, devlet yöneticilerimizin de ifadeleri doğrultusunda, onlar bir devlet değil ve devletler arası hukuk çerçevesinde ilişki kurulamaz, kurulmamalıdır.

O zaman Barzani’ye bunca tavizi neden verdik? Bizim bilmediğimiz bir neden yatıyorsa arkasında onu bilemeyiz ancak onunla Türkiye arasında kurulacak ilişki, sadece ona yaramaktadır. Çünkü Barzani ve dolayısıyla hükmettiği o bölge, Türkiye’siz nefes alamaz.

Bu durumda, geçmiş yıllarda Barzani ile girişilen ilişkiler, Türkiye açısından bir saldırmazlık, sınır güvenliği ve Kuzey Irak’tan gelebilecek tehditleri bertaraf etme özelliği taşımalıydı. Hesap bu idiyse, şimdi yapılan nedir? Bir zamanlar bizimle kolkola girmek için can atan bu Peşmerge liderinin bu efelenmeleri de ne oluyor?

Tamam kabul, onu Amerika pohpohluyor ama ona çıkış kapılarını da Amerika açacak değil ya! Kaldı ki Amerika, kendi çıkarları dışında Barzani’lerin ve dolayısıyla Kürtlerin, Peşmergenin kara kaşına, kara gözüne hasret değildir. İstediklerini aldıktan sonra “ne haliniz varsa görün” diyecektir. İstedikleri bellidir ve fakat hiçbir zaman o coğrafya’dan istekleri de bitmeyecektir. Aslolan, ABD’nin bu kirli oyununa gelmemektir ama “flle yatağa girenin ezilmesi mukadderdir” diyenler, helikopterlerle dağlarda can veriyor.

Geçmişte yoluna halılar serdiğimiz, paçavrasını bile en üst makamlara asmaktan çekinmediğimiz, bayrağını asarken devlet, referandumun “savaş sebebi” sayılması gerektiğine geldiğimizde “devlet mi var ki” dediğimiz Barzani’ye, bu tavizleri, bizim altımızı oysunlar, Türkmen kardeşlerimizi yok saysınlar ve ezsinler, sınırdan her daim bizi tehdit etsinler diye değil, bilakis, bütün bunlarda bize güvence versinler diye yaptık.

O zaman, bu efendiden bunu beklemeliyiz. Lakin bunun ve atalarının ne kadar da kaypak olduğunu unutacak kadar da gafil olmamalıyız.

Kuzey Irak’ta bugün bir halk oylaması yapılıyor. Sonucu baştan belli olan oylama, şimdilik bir bağımsızlık ilanı anlamına gelmese de, Kürt yönetiminin elini güçlendirmek için yapılmaktadır. Barzani, halk oylaması sonrası Türkmen kenti Kerkük’ü ilhak etmenin peşindedir. Türkiye tarafı ise, referandumu tanımayacağını ve geçersiz sayacağını ilan ediyor.

Bugün Başbakan Yıldırım, vatandaşlara seslenerek “merak etmeyin savaşa girmiyoruz” diyorsa, çok küçük de olsa bir ihtimal var demektir. Zaten günlerdir Habur sınırında tatbikat yapılıyor ve etiknliği daha da genişletiliyor. İran da bir taraftan Barzani’yi sıkıştırıyor. Erbil ve Süleymani’ye uçuşları, Irak merkezi yönetiminin de telkiniyle durdurdu. Bizim de sınırı kapatmamız söz konusu ama şimdilik bunun yapılmayacağı açıklandı.

Bir de, bazı çevrelerdeki 1926 ve 1946 anlaşmaları gereği Irak’ın sınırlarının değişmesi halinde Kerkük ve Musul’u işgal ve hatta iltihak edebileceğimize dair beklentiler var. Ancak bunlar boş birer hayalden öteye geçemez. Zira işgal veya iltihaktan gayri belki Irak merkezi yönetimiyle birlik olup oluşumu engellemeye çalışabiliriz, o kadar!

Kısaca, yapmamız gereken fiili müdahele gibi maceralara girmeden, Barzani ve yandaşlarının nefesini kesmek, para musluklarını kapatmak, varsa ülke içindeki tesislerine ambargolar, çeşitli yaptırımlar uygulamak ve anladığı dilden konuşmaktır.

İsrail’in de bu gelişmeler karşısında bıyık altından gülmekte olduğunu unutmadan, ayrı telden çalacak yere ağız birliği ederek ve hatta TBMM’den ortak karar ve deklerasyonla kararlılık göstermek gerektiğini de belirterek sözlerimizi bitirelim.

Muhabbete efendim!
FaceBook paylaş Twitter paylaş Google paylaş Yahoo paylaş MSN paylaş Hotmail paylaş Delicious paylaş Digg paylaş
Yazarlarımız
Süper Lig Puan Tablosu
Sr
Takımlar
Oy
Av
Pu
1
Beşiktaş
34
40
79
2
Osmanlıspor
34
16
52
3
Akhisar B.
34
1
46
4
Eskişehirspor
19
24
44
5
Gençlerbirliği
19
20
39
6
Ç. Rizespor
34
-9
37
7
Gaziantepspor
19
20
35
8
Bursaspor
19
1
31
9
Sivasspor
34
-14
31
ANASAYFA |GÜNDEM |BÖLGESEL |SİYASET |EKONOMİ |DÜNYA |SPOR |SAĞLIK |YAŞAM |BİLİM VE TEKNOLOJİ |EĞİTİM |KÜLTÜR SANAT |MAGAZİN
GÜRÜŞ SAYFAM YAP| |RSS ÖZET AKIŞI|İLETİŞİM|KÜNYE
Turkuaznet İnternet ve Bilişim Hizmetleri Tarafından Geliştirilmiştir. Tüm hakları saklıdır.