SAADET PARTİSİ FINDIKLA   İLGİLİ   ÜRETİCİ MENFAATİ ÇALIŞMALARI

Print
Haber Tarihi : 26.09.2017 14:17
FaceBook paylaş Twitter paylaş Google paylaş Yahoo paylaş MSN paylaş Hotmail paylaş Delicious paylaş Digg paylaş

Saadet Partisi Trabzon il teşkilatı olarak, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül ayı içerisinde, yani fındıkla ilgili bütün süreçte üreticinin menfaati doğrultusunda birçok çalışma yaptık.

Saadet Partisi Trabzon il teşkilatı olarak, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül ayı içerisinde, yani fındıkla ilgili bütün süreçte üreticinin menfaati doğrultusunda birçok çalışma yaptık.
Henüz sezon başlamadan önce, “bu yıl fındık rekoltesi geçen yıla göre daha fazla olacak” diyerek, üreticiyi mağdur duruma düşürecek bir fiyat açıklanmamasını, tam tersine açıklanacak fiyatın en az 15tl olması gerektiğini söyledik.
Üzülerek gördük ki, Tarım bakanlığının kendi hesaplamalarında fındığın maliyet fiyatının 9,5 tl olduğunu açıklamalarına rağmen, fındığın alım fiyatını 10-10.5 tl olarak TMO aracılığı ile ilan ettiler. Bu durumun kabul edilemez olduğunu ve bir an evvel gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiğini çeşitli faaliyetlerle ve basın açıklamaları ile Trabzon kamuoyu ile paylaştık.
Trabzon’da fındığın öneminin çok daha iyi anlaşılması için, fındıkla ilgili 100 adet pankart hazırladık ve astık.
Fındığın ülke ekonomisine olan küçümsenemeyecek derecedeki katma değeri ile ilgili bilgilendirmeler yaptık.
Bölge insanının en önemli geçim kaynağı olan fındığın hak ettiği değeri görmesi ve üreticiyi memnun edecek fiyat istikrarının sağlanması gerektiğinden bahsettik.
Alan bazlı destek uygulamasının son bulması ve ürün bazlı desteğin olması gerektiğini, emanet usulünden vazgeçilmesi için, Lisanslı Depoculuk uygulamasının bir an evvel hayata geçirilmesi gerektiğini söyledik. 
Yukarıda izahını yaptığımız filleri gerçekleştirirken, siyasi bir menfaat beklentisi içinde olmadığımızı, üreticinin mağduriyetinin giderilmesini, tenceresinin neşesinin kaybolmamasını hedeflediğimizi dile getirdik.
Bütün bu uyarı ve önerilerimizin, Tarım Bakanlığı ve ilgili kuruluşlarca dikkate alınarak, üreticinin mağduriyetini giderici olumlu adımlar attıklarını memnuniyetle gördük. Yapılan iyileştirmeleri takdir etmekle birlikte yeterli olmadığını belirtmek isterim.
Fındıkla alakalı köklü çözümlerin üreticiyi mağdur etmeyecek şekilde hayata geçirilmesi ve bu uygulamaların bir standarda başlanması gerekmektedir. Çünkü, üretici ekonomik olarak mağdur olmanın yanı sıra, her yıl fındıkla alakalı yapılan bu spekülatif uygulamalardan ötürü psikolojik olarak ta etkilenmektedir. İnsanımızın hem ekonomisi, hem de psikolojisi bozulmaktadır.
Bu sebeple, Saadet Partisi olarak, söyleyeceklerimiz ve anlatacaklarımız henüz bitmemiştir. Bundan önce olduğu gibi bumdan sonra da fındığın ve üreticinin yanında ve destekçisi olacağız.
Kıymetli Trabzonlular
Fındığa ve üreticisine verdiğimiz önemin anlaşılması için en son olarak 28 Eylül 2017 Perşembe günü Giresun Belediye Meydanında, saat 17.30’da, Sayın Genel Balkanımız Temel Karamollaoğlu’nun da katılacağı fındıkla ilgili büyük bir organizasyon yapıyoruz.
Fındıkla ilgili olan herkesi, fındıktan dolayı mağdur olanların yanında olmak isteyen bütün vatandaşlarımızı bu programa davet ediyorum.
Fındıkla ilgili bütün meselelerin, 1996-1997 Erbakan hükümeti zamanında olduğu gibi, Saadet Partisinin iktidarı döneminde çözüleceğini belirtir, saygılarımı sunarım.

Cevat KURT
Saadet Partisi
Trabzon İl Başkanı

FaceBook paylaş Twitter paylaş Google paylaş Yahoo paylaş MSN paylaş Hotmail paylaş Delicious paylaş Digg paylaş
Yazarlarımız
Süper Lig Puan Tablosu
Sr
Takımlar
Oy
Av
Pu
1
Beşiktaş
34
40
79
2
Osmanlıspor
34
16
52
3
Akhisar B.
34
1
46
4
Eskişehirspor
19
24
44
5
Gençlerbirliği
19
20
39
6
Ç. Rizespor
34
-9
37
7
Gaziantepspor
19
20
35
8
Bursaspor
19
1
31
9
Sivasspor
34
-14
31
ANASAYFA |GÜNDEM |BÖLGESEL |SİYASET |EKONOMİ |DÜNYA |SPOR |SAĞLIK |YAŞAM |BİLİM VE TEKNOLOJİ |EĞİTİM |KÜLTÜR SANAT |MAGAZİN
GÜRÜŞ SAYFAM YAP| |RSS ÖZET AKIŞI|İLETİŞİM|KÜNYE
Turkuaznet İnternet ve Bilişim Hizmetleri Tarafından Geliştirilmiştir. Tüm hakları saklıdır.