Reklam
Reklam

BU “S- 400” NE MENEM ŞEYDİR VE AMERİKA’YI NİYE BUKADAR İLGİLENDİRİYOR?

BU “S- 400” NE MENEM ŞEYDİR VE AMERİKA’YI NİYE BUKADAR İLGİLENDİRİYOR?

BU “S- 400” NE MENEM ŞEYDİR VE AMERİKA’YI NİYE BUKADAR İLGİLENDİRİYOR?

                Amerika ile aramızda kuş uçuşu 6.633 kilometre mesafe var. Yani sınır değiliz, hatta ne sınırı o kadar çok uzağız ki ama nedense Türkiye’nin her yaptığı onları ilgilendiriyor. En çok da Rusya ile olan yakınlık…

                S-400 savunma sistemleri anlaşması, ABD’yi çok tedirgin etti. Bir tarafta ezeli düşmanı Rusya olduğu için değildi tabi bu. Aynı zamanda da Türkiye’nin savunma sanayini geliştirmesi rahatsız ediyor onları. Eğer bizim savunmamız güçlü olursa, arka bahçeleri Orta Doğuda istedikleri gibi at koşturamayacaklardır.

                ABD kaynaklı açıklamalarda, bir yandan Türkiye’nin bulunduğu bölge itibariyle savunma sanayisini güçlendirmesi gerektiği vurgulanırken, bir yandan da aba altından sopa göstermeyi ihmal etmiyorlar. Dışişleri Bakan Yardımcısı Wess Mitchell, S-400 projesinin, F-35 savaş uçağı projesini etkileyeceğini ima ediyor. Yani Rusya’dan S-400 savunma sistemi alırsanız, size F-35 savuş uçaklarını vermeyebiliriz diyor. Tehdit ediyor açıkça. Aynı kişi, NATO’nun Türkiye’nin yönünü her daim batıya dönük tutması gerektiğini de ihmal etmiyor. Ekonomist Dergisi, “Türkiye’nin Rusya ile işbirliği, NATO’yu kaygılandırmalıdır” dediğine göre, onlara daha da çok kaygılandırmalıyız. Çünkü şeytan azapta gerek…

                Burada, şu gerçeği tekrar ifade ederek sözlerimi toparlamak istiyorum.

                Türkiye, kendini korumaktan aciz olan NATO’dan artık kurtulmalı, kendi savunma sistemlerini geliştirmelidir. Mümkünse dışarıya bağımlılıktan tamamen kurtulmalı, hiç değilse, düzeyli anlaşmalarla ve kendisi için en uygun olan, en yararlı ve en uzun vadeli olan sistemleri temin edebileceği kaynaklara yönelmelidir. Rusya ile olan ilişkiler de sağlıklı yürümemektedir. Bir yandan 2 buçuk milyar Dolarlık S-400 anlaşması yapacak, kamyonla para akıtacaksınız, bir yandan da Suriye’de olduğu gibi ilişkiler pamuk ipliğine bağlıymış gibi koptu kopacak şeklinde olacak; bu kabul edilemez. ABD ile de aynı… Lanet olası NATO’da halen birlikte olacaksınız ama her şeyi onlardan almazsanız, tu kaka olacaksınız.

                Bunun tek çözümü ne biliyor musunuz? Her zaman vurguladığımız gibi hiç kimsenin, hiçbir devletin demode sistemlerine muhtaç olmadan bütün bunları Türkiye’nin üretebilmesidir. Türkiye’nin bu gücü vardır.

Muhtaç olduğu kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur. 

Bazı önemli rakamlarla bitiriyorum. F-35 serisi uçaklardan 120 tane sipariş verildi. İlk grup 21 Haziranda teslim edilecekmiş. Şunu da hatırlatalım: 10 yıllık bir zamana yayılacak proje için ortalama maliyet, bir uçak için 103 Milyon Dolar.

S-400’lerin maliyetini söylemiştik; 2 buçuk Milyar Dolar. İlk teslimat, daha doğrusu ilk kurulum, 2020’nin ilk çeyreği olarak ön görülüyor. Tabi işler normal seyrinde giderse. Çünkü daha önce yapılan ihalede Çin’e kalan 3 Milyar 700 Milyon Dolarlık bir ihalenin ABD’nin isteği ve hatta ağır baskıları sonucu iptal edildiğini de hatırlayalım.

Vah Türkiye’m hala nelerle uğraşıyor? Türkiye’nin ilk uçak fabrikasını 1926 yılında Kayseri’de kurduğunu ve bunun 1950’de kapatıldığını da bilelim ve önümüze öyle bakalım.

Her ferdimiz, her gencimiz bu gerçeklerden hareketle gece gündüz çalışmalı, ülkenin kalkınması için bir saniye bile vakit kaybetmemelidir.

Çok geç kaldık çook…

Muhabbetle efendim!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ