Reklam
Reklam

ÜRETİM AZALMASI

Sürekli artan dünya nüfusu ve iklim değişikliğinden kaynaklı olağan üstü hava koşullarının sonucunda ortaya çıkan üretim azalması,

ÜRETİM AZALMASI

Sürekli artan dünya nüfusu ve iklim değişikliğinden kaynaklı olağan üstü hava koşullarının sonucunda ortaya çıkan üretim azalması, dünya gıda pazarında önemli dalgalanmalara neden olmaktadır. Bu dalgalanmalara bağlı olarak ürün fiytları büyük ölçüde etkilenmektedir.Yaşanan bu dalgalanmalar zirai ürrtimin hava koşullarına bağımlılığını ve zirai üretimde meteorolojinin vazgeçilmezliğini bir kez daha göstermiştir.

Tarım açık hava şartlarında çalışan bir fabrikadır. Ziraat teknikleri ne kadar yenilense de iklim faktörlerinin olumlu ve olumsuz etkileri mevcuttur. Tarım alanında yapılan tüm çalışmalar iklim faktörlerinin etkisi altındadır. Ürün miktarı ve kalitesi iklim şartlarına ve kontrolüne bağlıdır. Tarımda tesis ve işletme planları yapılırken öncelikle o bölgenin iklim özellikleri ve hava durumu dikkate alınır.

Üretimin planlama aşamasında uzun yıllar ortalamalarına, ekimden hasada kadar geçen sürede ise mevcut hava durumu ile kısa süreli hava tahminlerine gerek duyulur. Herhangi bir yörede yetiştirilecek bir ürün, o yörenin iklim koşullarına uygun değilse arzu edilen verim alınamaz. Eğer meteorolojik verileri bilmeden yapılan sulama ve ilaçlamadan sonra yağan yağmur harcanan emek, ilaç, enerji, zaman ve paranın boşa gitmesine neden olur.

Ayrıca,don olayından bitkileri korumak için alınan önlemler, aşırı yağışın toprakta yapacağı zararı azaltmak için yapılacak çalışmalar, fırtınanın etkisini hafifletmek için kullanılan yöntemler verilebilir. Ancak unutmayalım ,bütün bu önlemler ekonomik olduğu ölçüde uygulanabilir.

Tarımla uğraşan kişilerin hangi meteorolojik olaylarla karşılaşacağını önceden bilmesi, bu kişileri bazı teknik ve kültürel önlemler almaya zorlar. Tüm meteorolojik çalışmaların ortak amacı, ülkelerin milli ekonomilerini geliştirecek yöndeki projelere ağırlık vererek toplumun yaşam seviyesinin yükseltilmesidir. Ziraî meteorolojik bilgi çiftçilere düşük riskle, düşük maliyetle daha az çevre kirlenmesi ve zarar ile sürdürülebilir, yüksek kalitede ve verimde daha karlı bir tarım yapma konusunda yardımcı olur.

İklim faktörleri dikkate alınmadan yapılan tarımsal faaliyetlerde, yatırımlar olumsuz hava şartlarından zarar görebilir. İklim faktörleri, tarım alanındaki hastalık ve zararlıların çoğalıp yayılmasıyla da dolaylı olarak zarara sebep olur. Sıcaklık ve nem durumuna bağlı olarak yapılacak ilaçlamaların şekli ve zamanı değişiklik gösterir.

Ziraî meteorolojinin amacı üretimin verim ve kalitesini artırmak için iklim ve hava özellikleri konusunda üreticilere gerekli bilgileri vermek, olumsuz hava şartlarının zararını en aza indirmek, ziraî girdileri (gübre, ilaç, iş gücü, vb.) ekonomik olarak kullanmayı sağlamaktır.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yapacağı erken uyarılar, ekili ve dikili alanlara zarar verebilecek her türlü kuvvetli meteorolojik hadiseler, Tarım ve Orman Bakanlığının TZOB (Türkiye Ziraat Odaları Birliği) işbirliği ile milyonlarca çiftçinin cep telefonuna SMS olarak anında iletilecek ve tedbir alınması sağlanacak.Üreticilerimiz,meteorolojik gelişmelere hazır olacak.Böylece meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından cep telefonlarına gönderilecek zirai meteorolojik uyarılar ile mal kayıpları en aza indirilecek.

Ülkemizde başlatılan tarımdaki meteorolojik verilerin kullanılması sevindirici bir olaydır.Bu bilgi akışının geliştirilerek uygulanması gerekmektedir.En önemli kısım meteolojik verilerin çiftçiye ulaştırılmasından ziyade koruyucu önlemlerin alınması için sağlanacak desteklemelerdir. Çünkü; Dünya Meteoroloji Örgütü, meteoroloji ve zirai meteorolojinin önemi ile ilgili bir çalışma yapmış ve “Hava tahmini için harcanan her bir doların karşılığında 15 dolarlık fayda sağladığını“ ortaya koymuştur.

Saygıyla duyurulur.

Cemil PEHLEVAN

ZMO Trabzon Şube Başkanı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ