Reklam

Reklam
Reklam
Haberim Hamsi | Trabzon Haber

AKADEMİK İŞ BİRLİKLERİNE İMZA ATILDI

KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, İran’daki Tebriz ve Bonab Üniversitelerini ziyaret etti:


AKADEMİK İŞ BİRLİKLERİNE İMZA ATILDI

KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah ÇUVALCI, Tebriz Üniversitesi ve Bonab Üniversitesi rektörleri ile iş birliği protokolü imzaladı

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, İran’a bir dizi ziyaret gerçekleştirerek Tebriz Üniversitesi ve Bonab Üniversitesi ile iş birliği protokolü imzaladı. Önce Tebriz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Safar Nasrollahzadeh ile bir araya gelen Rektör Prof. Dr. ÇUVALCI, KTÜ’yü tanıtarak KTÜ ve Tebriz Üniversitesi’nin birlikte yapacağı çalışmaların önemine dikkat çekti. Prof. Dr. ÇUVALCI, “Üniversitemiz, Tebriz Üniversitesi ile ortak eğitim ve araştırma kurslarının oluşturulması, çeşitli konferansların düzenlenmesi, profesör ve öğrenci değişimi de dahil olmak üzere bilimsel işbirliğinin her türlü geliştirilmesine hazırdır” dedi.

ARAŞTIRMA GRUPLARI OLUŞTURULACAK

Tebriz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nasrollahzadeh ise, komşu ülkelerle özellikle de dost ve Müslüman ülkelerle iletişim kurmaya ve bilimsel açıdan gelişmeye devam edeceklerinin altını çizerek, “Tebriz Üniversitesi de Karadeniz Teknik Üniversitesi ile strateji ve politika konusunda aynı doğrultuda ilerliyor. Çalışmamız komşu ülkelerle ve özellikle Türkiye’deki üniversitelerle bilimsel işbirliklerinin geliştirilmesi doğrultusundadır. Bu ortak işbirliğinin geliştirilmesi, profesör ve öğrenci değişimi, ortak projelerin uygulanması, önemli çalışma fırsatları ortaya çıkaracaktır” diye konuştu.

DENEYİMLER PAYLAŞILACAK

Tebriz Üniversitesi ile imzalanan protokolün içeriğinde, bilgi, bilimsel deneyimlerin paylaşılması ve ortak etkinlikler düzenlenmesi, profesör ve öğrenci değişimi gibi çeşitli alanlarda iletişimin sağlanmasına yönelik çalışmalar yapılmasına vurgu yapıldı. Konuşmaların ardından Rektör Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı ve Prof. Dr. Nasrollahzadeh arasında protokol imzalandı.

BÜYÜK BİR FIRSAT

Tebriz Üniversitesi’nin ardından Bonab Üniversitesi Rektörü Dr. Mojtaba Abbasian ile bir araya gelen Rektörümüz Prof. Dr. Hamdullah ÇUVALCI, iki üniversite arasındaki bilimsel ve akademik ilişkilerin genişletilmesine yönelik bir protokol daha imzaladı. İmza töreninde konuşan Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, “Bonab Üniversitesi ile bir mutabakat imzaladığım için çok mutluyum ve umarım bu mutabakat sonrasında profesör ve öğrenci değişimi, ortak doktora programı şeklinde iyi şeyler yapabiliriz. Bu protokolle birlikte öğrencilerimiz için büyük bir fırsat oluşturmuş oluyoruz” ifadelerini kullandı. 

BÖLGE AÇISINDAN ÖNEMLİ

Bonab Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mojtaba Abbasian da imzalanan protokolün hem iki ülke hem iki üniversite için çok kıymetli olduğunu belirterek, “Bonab Üniversitesi ve KTÜ, bölge için önemli bilimsel kapsamı geniş iki üniversitedir. Çoğu teknik ve mühendislik alanında uzmandır ve uluslararası arenada önde gelen profesörlere sahiptir. İki üniversitenin bu protokolün altına imza atması bölgedeki bilimsel çalışmalar açısından büyük önem arz ediyor” şeklinde konuştu.

ATÖLYELERİ ZİYARET ETTİ

Öte yandan Rektör Prof. Dr. ÇUVALCI beraberindeki Bonab Üniversitesi heyeti ilke birlikte Bonab Üniversitesi ve Zafar Bonab’ın Fakhir Çelik Kompleksi’nin laboratuvarlarını ve atölyelerini ve ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Günebakış Trabzon Haber