Reklam

Reklam
Reklam
Haberim Hamsi | Trabzon Haber

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde ‘Katı Atık Toplama Bedeli’ Tartışması

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Cüneyt Zorlu

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde ‘Katı Atık Toplama Bedeli’ Tartışması


Büyükşehir Belediye Meclisi’nde ‘Katı Atık Toplama Bedeli’ Tartışması

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’in Katı Atık Toplama ve Bertaraf Bedellerini ilçe belediyelerinin toplaması kararının yanlış olduğunu ifade ederek, bu bedellerin ilçe belediyeleri tarafından toplanmasının mümkün olmadığını ve bunun yeniden değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu da bu tutarın yasal olarak başka türlü tahsil edilmesinin mümkün olamayacağını belirterek CHP Grup Başkanvekili Cüneyt Zorlu’ya destek verdi. 
Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya’nın uygulamanın yasal olmadığı yönündeki itirazına ise Büyükşehir Belediye Başkanı Genç, “O zaman yargıya gidersiniz” şeklinde cevap verdi. 
ZORLU, ATIK TOPLAMA VE BERTARAF BEDELİNİ GÜNDEME GETİRDİ
Trabzon Büyükşehir Belediyesi Temmuz ayı ilk toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç yönetiminde yapıldı. Toplantıda gündem dışı söz alan CHP Grup Başkanvekili Cüneyt Zorlu, Başkan Genç’in Büyükşehir Belediyesi tarafından su faturalarına yansıtılarak toplanan ve daha sonra ilçe belediyelerine aktarılan tutarın, ilçe belediyeleri tarafından toplanması kararına itiraz ederek, bu kararın yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi. 
“İLÇE BELEDİYELERİNİ ZOR DURUMDA BIRAKMAK DOĞRU DEĞİL”
İlçe belediyelerinin zor durumda bırakılmasının doğru olmadığını ifade eden Zorlu, “Sizleri de anlıyorum, bunlar su faturasına eklenince bedeller çok şişiyor. Bunu kamuoyuna açıklamakta zorlanıyorsunuz. Bunda haklısınız. Vatandaş ‘Böyle su bedeli mi olur?’ diyor. Ama biz ilçe belediyeleri olarak bu parayı alamayız. Suyunun kesilme durumu olmayan hiçbir vatandaş bu parayı bize ödemez. Emlak vergilerini toplamakta ne kadar zorlandığımızı siz biliyorsunuz. Ortahisar Belediye Başkanlığı yapmış bir kişi olarak bunun zorluğunu biliyorsunuz ve bizi böyle bir zorunluluğun altında bırakmanız doğru değil. Bu konuya ortak bir çözüm bulmamız gerekir” açıklamasında bulundu.
“YASAL OLARAK BAŞKA TÜRLÜ TAHSİL EDİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL”
Zorlu’yu destekleyen Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu ise “Geçmiş dönemde bu konuyla alakalı verilmiş olan mücadele sonucunda, bedellerin TİSKİ faturalarına yansıtarak tahsilatı yönünde adımlar atıldığını hepimiz bilmekteyiz. Bunun farklı uygulamayla su faturalarından çıkartılıp, ilçe belediyelerince tahsiline gidilmesi zor, imkansız bir şey. Bu yeniden değerlendirilmeli. Su faturaları, bunun yansıtılması ile fazla şişiyor olabilir ama yasal olarak tahsil edilmesi başka türlü mümkün değil” şeklinde konuştu.
“BÜYÜKŞEHİR OLARAK TOPLAMAK İSTEMİYORUZ, TOPLAMAYACAĞIZ DA…”
Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, söz konusu bedelin artık Büyükşehir Belediyesi tarafından toplanmayacağını, böyle bir görevlerinin olmadığını dile getirerek şöyle konuştu:
“Bu, münhasıran ilçe belediyesine gelir kalemi oluşturan kalemlerden bir tanesidir, usulen Çevre Temizlik Vergisi gibi su faturalarından toplanması hususu. Bizim de meclisimizde böyle bir karar alınmıştır. Biz bunu Büyükşehir olarak toplamak istemiyoruz. Toplamayacağız da. O nedenle de ben size özellikle bildirimde bulundum. Kendi meclis kararlarınızla beraber, kendi tahakkukunuzla beraber, emlak vergisi gibi oluşturup tahsilatınızı yapacaksınız. Bunu biz gelir tarifemizden çıkaracağız.” 
“KENDİNİZ TOPLARSINIZ”
Başkanvekili Zorlu’nun “Niye zorluk çıkarıyorsunuz?” itirazı üzerine Genç, “Zorluk çıkarmıyorum. Ben sizin adınıza olan vergiyi toplamakla mükellef değilim. Toplamayacağım. Yönetmelikle düzenlemişsiniz. Toplanan paranın ilçelere verilmesi ayrı bir konudur. Geçen ay bu ödemeleri yaptım. O sorundan kurtarmış oldunuz. Kendiniz toplarsınız” karşılığını verdi. 
KAYA: “YÖNETMELİĞE AYKIRI”
Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya’nın, “Bizleri zor durumda bırakamaya çalışıyorsunuz. Bu yönetmeliğe aykırıdır” sözlerine Genç, “O zaman yargıya gidersiniz. Bu parayı toplamayacağım” şeklinde cevap verdi. Bunun üzerine Zorlu, “O zaman çöpü de siz toplayın” dedi. Genç, “Cüneyt bey ben uygulama yapacağım. Zor durumda kalmazsınız. Siz, Ortahisar Belediyesisiniz. Bunun tahakkukunu yaparsınız” diye konuştu.
“ORTAHİSAR BELEDİYE BAŞKANIYKEN NEDEN İTİRAZ ETMEDİNİZ?”
Zorlu’nun, “Ortahisar Belediye Başkanıyken, neden itiraz etmediniz?” sorusuna ise Genç, “O zaman böyle bir kanaat oluştu. Bunu toplamak istemiyorum. Zaten toplamayacağım. Arkadaşlar siz bilirsiniz, toplamayacağım” diye karşılık verdi.
Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısı, daha sonra gündemdeki 19 madde üzerinde yapılan görüşmelerle devam etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Günebakış Trabzon Haber