Reklam

Reklam
Reklam
Haberim Hamsi | Trabzon Haber

Çebi’den fındıkta erken hasat uyarısı

AK Parti Ortahisar İlçe Başkanı Selahaddin Çebi, yaklaşan fındık hasadı öncesinde üreticilere uyarılarda bulunarak erken hasadın hem aile bütçesine hem de ülke ekonomisine zarar olduğunu söyledi.

Çebi’den fındıkta erken hasat uyarısı


Çebi’den fındıkta erken hasat uyarısı

TARİHLERE DİKKAT
Çebi, Trabzon Valiliği kararıyla fındık hasadının sahil kesiminde 13 Ağustos, orta kesimlerde 18 Ağustos yüksek kesimlerde 25 Ağustos olarak belirlendiğini belirterek, belirlenen tarihlerden önce fındık bahçelerine girilmemesi gerektiğini ifade etti.
EN YÜKSEK VERİM OLGUNLUK DÖNEMİNDE SAĞLANIR
Selahaddin Çebi, fındıktan en yüksek verim alabilmek için hasat zamanının büyük önem taşıdığını belirterek “Fındık hem bölge ekonomimiz hem de ülke ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır. Ülkemize yıllık 2 milyar doların üzerinde döviz girdiği sağlamaktadır.” ifadelerine yer verdi.
ÜRÜN KAYBINA NEDEN OLUR
Erken hasadın üründe ciddi kayıplara neden olduğuna vurgu yapan Çebi, çeşitli nedenlerden ötürü fındık çeşitlerinde hasat zamanının farklılıklar oluşturduğunu anlattı. Fındıkta ürün kalitesinin yüksek düzeyde gerçekleşmesi adına fındığın olgunluk evresine ulaşması gerektiğini söyleyen Çebi şöyle devam etti:  “Hasat zamanı dışında toplanan fındıklar, kurutulduktan sonra dıştaki sert meyve kabukları kendilerine has renklerini alamazlar ve donuk renkli olurlar. İç tam olarak kabuğu doldurmaz, randıman ve ürün miktarını düşürür.  Fındık çeşitleri kendine has sertlik, lezzet ve tada ulaşamaz. Tat yavanlaşır, meyve kalitesi düşer. 
EKONOMİK KAYIP
Erken hasat edilen fındıkların dokusu yeterince sertleşemeyeceği için depolama ömrü azalacak, ihraç edilen bu fındıklar dış pazarlardan geri dönecektir. Bu ürünlerin geri dönmesiyle hem sanayicimiz hem de üreticilerimiz zarar göreceklerdir. Erken toplanan fındıklar büyük oranda üründe ekonomik kayıplara yol açacaktır”
TEMİZLİK YAPILMALI
Hasat olgunluğuna gelip kendiliğinden yere düşen fındıkların yerde fazla bekletilmeden toplanması gerektiği uyarısında bulunan Çebi, “toprakla temas eden ve ot içerisinde bekletilen fındıklarda kalite ve verim düşüklüğü oluşacaktır. Ayrıca bölgemizin yağışlı olması ve buna bağlı olarak da yabancı ot ve dikenlerin bol ve hızlı gelişme göstermesinden dolayı hasada başlamadan en az 5-10 gün önce iyi bir bahçe temizliği yapılmalıdır.” ifadelerine yer verdi.
OLGUNLAŞMADAN TOPLAMAYA
Çebi tüm üreticilere bol ve bereketli hasat dileyerek şunları söyledi: “Kaliteli ve bol ürün almak ve uzun yıllar bu verimin devamını sağlamak için, fındık hasadına açıklanan hasat tarihlerinde başlamak ve uygun hasat yöntemlerini uygulamak gerekmektedir. Onun için fındıklarımız olgunlaşmadan toplamayalım.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ