Reklam

Reklam
Reklam
Haberim Hamsi | Trabzon Haber

CHP MİLLETVEKİLİ ATİLA SERTEL’DEN MAYINLI ARAZİ AÇIKLAMASI

SERTEL’’ TARIM YAPILACAK DİYE TEMİZLENEN ARAZİ YOLGEÇEN HANINA DÖNDÜ’

CHP MİLLETVEKİLİ ATİLA SERTEL’DEN MAYINLI ARAZİ AÇIKLAMASI


CHP MİLLETVEKİLİ ATİLA SERTEL’DEN MAYINLI ARAZİ AÇIKLAMASI

İSMET KÖSOĞLU

CHP İzmir Milletvekili AtilaSertel’’ Mayınlı araziler tarıma açılacak diye temizlendi sınırlarımız yolgeçen hanına döndü’ ’diye açıklamada bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, tarım ve hayvancılığa açılacağı gerekçesi ile mayından temizlenen alanların tarım ve hayvancılığa açılmadığını belirterek, “Mayından temizlenen alanlar söylenildiği gibi ne tarıma ne de hayvancılığa açıldı. Ancak açıldığı bir alan var. Mayından temizlenmiş araziler yolgeçen hanına döndü. Iraklısı, Suriyelisi, İranlısı, Afganistanlısı hepsi bu mayından temizlenmiş alanlardan elini kolunu sallayarak geçiyor” dedi.

5 YILDA 31.6 MİLYON METREKARE ALAN TEMİZLENDİ

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, 2018 seçimlerinden sonra 100 günlük icraat programında yer alan mayınlı arazilerin temizlenmesine yönelik son durumu ve o tarihte açıklandığı gibi mayınlı arazilerin tarım ve hayvancılığa açılıp açılmadığını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından verilen cevapta 100 Günlük İcraat Programı’nda bulunan 1.6 milyon metrekare alanın Ekim 2018 itibarıyla mayından temizlendiği belirterek, “Son beş yılda (2017-2021) yürütülen mayın arama-temizleme faaliyetleri kapsamında yaklaşık 31.6 milyon metrekare alan mayından temizlenmiştir. Temizlenen alanların tarım ve hayvancılığa açılmasına yönelik çalışmalar ilgili bakanlık ve kurumlarca yürütülmektedir” denildi.

TEMİZLENEN ALANLAR TARIMA AÇILMADI

Mayınlı arazilerin temizlenerek tarım ve hayvancılığa açılacağını ve o dönem için 3.5 katrilyon gelir elde edileceğinin vaat edildiğini hatırlatan Atila Sertel, şunları söyledi “Bu mayınlı alanlar temizlenirken amaç tarım ve hayvancılığa açmak mıydı -ki şu anda herhangi bir faaliyet yok- yoksa bu mayınlı alanların temizlenmesi bize bir direktif olarak mı verilmiş ve biz bu alanları yolgeçen hanına çevirmek için mi temizledik, diye merak ediyorum. Bunu sorgulamak gerekiyor.

Mayınlı alanlar temizlendi fakat neden tarım ve hayvancılığa açılmıyor? Bu alanlar neden köylüye verilmiyor? Mayından temizlenen alanlar adeta yolgeçen hanına döndü ve sığınmacılar elini kolunu sallayarak Türkiye topraklarına giriyorlar. Gerçekten eğer sığınmacıların o topraklardan

geçmesi için o mayınlar temizlendiyse Türkiye topraklarını sığınmacı deposu haline getiren iktidarın Avrupa Birliğine ve emperyalist güçlere verdiği sözlerin göstergesidir diye düşünüyorum” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ