Reklam

Reklam
Reklam
Haberim Hamsi | Trabzon Haber

EDEP YA HU

Eskiden beri İskender Paşa Camiimde namaz kılmak bana ayrı bir haz verir. Oturduğum semte uzak olmasına rağmen ara, ara gider günün bir vaktini orada kılmaya çalışırım.

EDEP YA HU


EDEP YA HU

Eski halini de biliyorum. Çok değerli Trabzon halkıda bilir.

Geçmişte İskender Paşa Hz. lerinin kabri belirli bir alana hapsedilmiş adeta görünmesi veya görüntülenmesi yasakmış gibi bir hava vardı.

Hep derdim şu mübarek insan bu Trabzon’a bu kadar hizmet etmiş ama bizlerin kabri başında dua etmemize müsaade yok. Bu duruma üzülürdüm.

Zaman sonra Orhan Fevzi Gümrüçüoğlu beyin Belediye başkanlığı sırasında meydan ve çevresi de değişime alınmış. İskender Paşa Camii ve etrafı da bu değişimin içine alınmış etrafı güzelleştirilmiş. Ek Mescit açılmış yeni tuvaletler yapılmış yeni abdesthaneler yapılmış ve on numara olmuştur. Hele lavabolardaki temizlik taktire şayan. Emeği geçenlerden Allah Razı olsun.

En önemlisi görevli İmam ve müezzin kardeşlerimizin Kur’ anı okurken cemaate vermiş oldukları haz bambaşka.

Bu dönüşümden sonra,
İskender Paşa Hz.lerinin de kabri ortaya çıkınca ayrı bir güzellik ortaya çıktı.

Kabrin etrafında güzel otuma yerleri var. Gençler için emekliler için her kesimden insan için ortam var.

Ancak dün ve bazı günlerde şahit olduğum olaylar insan olarak beni çok üzmüştür.

Efendim dinlenme için yapılan güney kesimdeki oturma alanına adeta yaşları 14-15-16 yaş grubundaki öğrenciler sahiplenmiş durumda.

Buralarda gelip oturuyor sohbet ediyor. Böyle güzel, güzel oturup sohbet eden genç grupları da odluğu gibi ahlaksız davranışlarda bulunan ikili erkekli kızlı gurularda görünüyor. (Yaptıkları hayasızlıkları yazamıyorum bile.)

Böylesi maneviyat dolu bir mekânda karşılarında Trabzon’a  asırlar önce Valilik yapmış bir insanın kabinin yanı başında yapılanları görmemezlikten gelmek mümkün değil.

Çok ahlakdışı hareketler yapılıyor. Bunlar nasıl önlenecekse bir an evvel yöneticilerimiz harekete geçmeli ve engellenmelidir.

Ayrıca “kaykay” bisiklet, scooter, daha ismini hatırlayamadığım bazı aletlerle de burada eğlence yapılıyor.

Yetkililerden ricamızdır. Lütfen cami alanının olduğu aslına uygun bir şekilde kullanılmasına müsaade edilsin.

Efendim çare nedir. Kimse gidinde bu edepsizliği yapan çocuğa hakaret edin demiyor. Ancak bu caminin görevlilerinin yanında zabıta ve polis gücünü de bu alanda görmek mümkün.

Dolayısı ile uygun bir dille bu edepsizliği yapana bir uyarıda bulunulabilir. Bu uyarı üç beş defa yapıldı mı herkes dersini alır. Bu tür davranışlar ortadan kalkmış olur.

Hep söylüyorum camilerimizde verilen vaazlar dışarıda da verilmediği müddetçe vaazların bir anlamı yoktur.

Ey Görevliler, Sayın Valim, Sayın Belediye Başkanlarım, Sayın İl ve İlçe Müftüsü, Sayın Milli Eğitim İl ve İlçe Müdürleri ve daha diğer görevliler size sesleniyorum lütfen bu ahlaksızlığa son verme noktasında bir çalışma yapalım.

Trabzon Valisi Sayın İskender Paşa Hz.leri bu durumdan rahatsız olmaktadır.

Kalın sağlıcakla.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ