Reklam

Reklam
Reklam
Haberim Hamsi | Trabzon Haber

EMADDER TRABZON İL TEMSİLCİSİ ÖZGÜR YOLCU EYT’İN SORUNLARI İÇİN BASIN AÇILAMASI YAPTI

3/3/2023 tarihinde yeniden düzenlemen EYT yasası, tüm çalışanlar için adil bir emeklilik düzenlemesi yerine,  sadece  8/9/99 tarihi öncesi ile başlayan çalışanları kapsayan bir düzenleme olarak hayata geçmiştir.  


EMADDER TRABZON İL TEMSİLCİSİ ÖZGÜR YOLCU EYT'İN SORUNLARI İÇİN BASIN AÇILAMASI YAPTI

Emeklilkte Adalet Derneği olarak kamuoyuna bilgilendirme metnimizdir.

Bu nedenle 1 gün, 1ay, 1 veya bir kaç yıl işe geç başlanmış olması nedeniyle, akranların benzer  ve hatta daha fazla prim günüyle emekliliğe ulaşmalarında 17/20 yıl fark oluştur. Neredeyse insan ömrünün 1/4 lük süresi olan bu fark anayasanın eşitlik  ilkesi ile bağdaşmadığı için basında 2000Liler  olarak bilinen 8/9/99 tarihinden sonra işe başlayanlar açışından büyük bir  mağduriyet doğurmuştur.

2000Lilerin aslında amacı ne emekli olmak ne de  EYT kapsamına dahil olmaktır. Bizleri yaralayan aynı ülke vatandaşı olduğumuz akranlarımızla, benzer ve hatta daha fazla primle 2.sınıf vatandaş olarak hissetmemizi sağlayan ADALETSİZLİKTİR.

Sokakta beraber oynadığımız,  aynı dönenlerde okula, askere gittiğimiz aynı işyerinde çalıştığımız akranlarımız  söz konusu tarih öncesinde işe başladıkları için emekli olma hakkını elde etmiştir. Bu nedenle aynı işyerinde 43 /45 yaşında emekli olup, çalışmaya devam eden bizden küçük arkadaşlarımızın ‘üzülmeyin sizde bir gün emekli olursunuz’ ‘siz çalışın bize bakın’  vb söylemlerine maruz kaldığımız için işyerlerinde çalışma barışı ve motivasyonumuz  günden güne tükenmektedir. Ayrıca çalışma hayatında olmaları ve ikinci bir geliri olması nedeniyle gelir eşitsizliği ve iş bulma konusunda rekabet gücümüzü de azaltıcı etki yaratmıştır.

Sayın cumhurbaşkanımızdan ve hükümetten talebimiz akranlar arasında oluşan bu adaletsizliğin, psikolojik deformasyonun adil,makul, ölçülü bir kademelendirme ile yeniden düzenlemesidir

İşte o tarih, SGK literatürüne  emeklilik düzenlemesi olarak değil, SGK’ da adaletin sağlandığı gün olarak geçecektir

Saygılarımızla,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Günebakış Trabzon Haber