Reklam

Reklam
Reklam
Haberim Hamsi | Trabzon Haber

Emekli Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı, KTÜ TV’ye Çarpıcı Tespitlerde Bulundu ABD VE RUSYA; UKRAYNA’DA DÜŞMAN, SURİYE’DE KARDEŞTİR!

KTÜ Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü Radyo/TV Birimi tarafından hazırlanan “Gündem Özel” programına konuk olan Emekli Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı, Türkiye’yi yakından ilgilendiren önemli açıklamalarda bulundu.

Emekli Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı, KTÜ TV’ye Çarpıcı Tespitlerde Bulundu ABD VE RUSYA; UKRAYNA’DA DÜŞMAN, SURİYE’DE KARDEŞTİR!


Emekli Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı, KTÜ TV’ye Çarpıcı Tespitlerde Bulundu ABD VE RUSYA; UKRAYNA’DA DÜŞMAN, SURİYE’DE KARDEŞTİR!

Emekli Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı, Karadeniz Teknik Üniversitesi Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü Radyo/TV Birimi tarafından hazırlanan “Gündem Özel” programının konuğu oldu. Programda “Ortadoğu, PKK Terörü, Doğu Akdeniz, Gazze’de Yaşanan Gelişmeler ve Türkiye’yi Bekleyen Olası Tehlikeler” başlığı ekseninde birçok konuda önemli açıklamada bulunan Emekli Tümamiral Doç. Dr. Yaycı, “Rusya-ABD” ilişkisine dikkat çekerek önemli uyarılarda bulundu.

İSRAİL SALDIRIYI “FIRSATA” ÇEVİRMİŞTİR

Öncelikle İsrail’in Filistin’de uyguladığı soykırımı değerlendiren Emekli Tümamiral Doç. Dr. Yaycı, “Özellikle altını çizerek söylüyorum; bu bir katliam değil, soykırımdır. Filistin’de, katliamdan çok öte bir insanlık suçu işlenmektedir. Samimiyetle söylüyorum; içtenlikle direnç gösteren ve tepki gösteren devlet Türkiye Cumhuriyeti Devleti, millet de Türk milletidir. Bu bakımdan bu korkunç soykırım sadece bölgeyle sınırlı değil. Hamas’ın, Gazze’den İsrail’e saldırması ve sonrasında gelişen olaylar aslında İsrail’in genişlemesine ve Ortadoğu’nun yeniden şekillenmesine bir zemin oluşturmuştur. İsrail bunu bir fırsat olarak görmüştür.” dedi.

SURİYE’DEKİ İSRAİL TEHLİKESİNE DİKKAT ÇEKTİ

İsrail ve ABD’nin, Suriye üzerindeki etkisine dikkat çeken Emekli Tümamiral Doç. Dr. Yaycı, “Suriye’de 1/3’ten daha fazla bir alanda, PKK/YPG yani ABD-İsrail hâkim… Şimdi altta, alttaki koridorda bir boşluk var ve koridorun ortasında Amerika’nın kontrol ettiği bir alan var. Şimdi en büyük tehlike şu; ‘Suriye’den bana saldırıyorlar!’ deyip İsrail’in Suriye’ye girmesi ve ‘Burada İran destekli birlikler var ve ben onlarla mücadele ediyorum.’ diyerek Amerika’nın, PKK/YPG ile aşağıya doğru inmesi ve bu koridorun birleşmesi neticesinde İsrail, Türkiye’ye komşu olur.” ifadelerini kullandı.

“AVRUPA BİRLİĞİ VE RUSYA SAVAŞI ÇIKMAZ”

“Olası Avrupa Birliği-Rusya savaşında, Türkiye’nin rolü ne olur?” sorusunu da yanıtlayan Emekli Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı, “Avrupa Birliği ve Rusya savaşı çıkmaz… Ama Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği’ne Avrupa’ya kendi varlığını hissettirmek için bence güzel bir kurgu oluşturdu. Rusya’yı öcüleştirdi, Ukrayna‘yı işgali için Rusya’yı teşvik etti. Bir şekilde bu bir danışıklı dövüştür. Çünkü Ukrayna’da Rusya’ya ateş püsküren Amerika Birleşik Devletleri, Suriye’de ‘kardeş kardeş’ Rusya ile geçiniyor ve yan yana duruyorlar. Onun için çok dikkat etmek lazım.” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Günebakış Trabzon Haber