Reklam


Reklam
Reklam
Haberim Hamsi | Trabzon Haber

Emekliler seyyanen zam bekliyor!

Türkiye Emekliler Derneği Trabzon Şube Başkan Yardımcısı Ümmügül Çalık, TÜİK tarafından açıklanan TÜFE artışları, emeklilerimizin harcamalarındaki artışın çok altında kaldığına dikkat çekerek, emekli aylıklarına seyyanen zam yapılmasını istedi ve TÜFE artışına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu;

Emekliler seyyanen zam bekliyor!

“TÜİK tarafından Mart Ayı TÜFE artışı yüzde 1,08 olarak açıklandı. Genel olarak bakıldığında, açıklanan yüzde 1,08 artış gerçeği göstermiyor. Sebzelerde ortalama yüzde 10’un üzerinde artış var. Tavuk eti yüzde 10’a yakın artış gördü. Gıda maddelerinde de aylık oranın üzerinde artışlar yaşandı. Üç aylık TÜFE artışı yüzde 3,71; yıllık TÜFE artışı yüzde 16,19 olarak hesaplandı.

418 madde üzerinden yapılan artışlarla genel enflasyon yüzde 1,08 olarak açıklanmasına karşın, emeklilerimizin aylık mutfak harcamasında resmi rakamların çok üzerinde olduğundan, emekli aylıklarının TÜFE artışlarına göre zam yapılması, alım gücünde kayıplara neden olmaktadır. Bu artışların emekli aylıklarının gerçek durumunu yansıtmadığından, emekli aylıklarına seyyanen zamların yapılmasını savunuyoruz.”

BAYRAM İKRAMİYELERİ 1.500 TL’YE YÜKSELTİLMELİ
Dini bayramlarda emeklilerimize ödenen 1.000 TL ikramiyenin sabit kalması, alım gücünde değer kaybına yol açtığını belirtin Çalık, “2018 yılı ikinci yarısından itibaren emekli aylıklarına yapılan zamlar uygulansaydı, 2021 yılı birinci altı ayında emeklilerimize ödenecek ikramiyenin en az 1.500 TL olması gerekirdi. Hükümetin, emeklilerimizin ikramiyelerde artış yapılmasına ilişkin talebine destek vermesini bekliyoruz.”

En Yüksek Artış Gösteren Seçilmiş Maddeler    Bir Önceki Aya Göre Değişim Oranı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ