Reklam

Reklam
Reklam
Haberim Hamsi | Trabzon Haber

EPİLEPSİ İLAÇLARI İLE İLGİLİ YAŞANAN BÜYÜK SORUN

Epilepsililer olarak uzun süreden beri birçok ilaçlarımıza ulaşamıyoruz. Bu epilepsililer için çok ciddi bir konu. Neden bu kadar önemli; o konuyu dile getirelim…

EPİLEPSİ İLAÇLARI İLE İLGİLİ YAŞANAN BÜYÜK SORUN


EPİLEPSİ İLAÇLARI İLE İLGİLİ YAŞANAN BÜYÜK SORUN

Nörologlar, epilepsili olanlara şunu söylerler ‘sakın ilacını almaya unutma. 1 kere unutursa, 1 1 yıl almamış gibi olursun!’ İşte bu durumu yaşayan ve bu riski taşıyan bizler, uzun süreden beri ilaçlarımıza ulaşamıyoruz.

Daha önce de ilaç ile ilgili sorunlar yaşarken, dolar bazındaki fiyatlarda makasın büyümesinden sonra, eczacılar birliğin ilaç ithalatındaki aksaklık oluştu. Bu da epilepsililer için kabus oldu. Sosyal medyada herkes birbirinden ilaç arıyor. Muadili alınarak, sağlıklı sonuca ulaşılmıyor! Ne kadar doğru tespit, ne kadar başarılı nörologlar olursa olsun, ilaçlar düzenli kullanılamazsa, tüm tedavi BOŞA GİDER! Oysa epilepsililerin %70’lik kısmı ilaçla kontrol altına alınabiliyor.

 Konuyu birçok yere belirttik. 5 Marttan beri cevap bekliyoruz. Bu hafta sonuna kadar dönüş bekledik. Ne yazık ki; hala bununla ilgili dönüş olmadı. Frisium, sabril gibi bazı ilaçlara ulaşılamıyor. Epilepsililer de sesini duyurmak için yazılı ve sosyal medyadan sesini yükseltmeye çalışıyor.

Sorunu Sağlık Bakanlığımız ve Eczacılar Birliği’ne duyurabilmek için, Anadolu Ajansı’ndan sesimizi duyurmasını rica ediyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ