Reklam


Reklam
Reklam
Haberim Hamsi | Trabzon Haber

Genç sinemacılar yetişiyor!

Ortahisar Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da destekleriyle 28 Ağustos-3 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen “Hasan Bin Sabit Sinema Akademisi” sona erdi.

Genç sinemacılar yetişiyor!

Ortahisar Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da destekleriyle 28 Ağustos-3 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen “Hasan Bin Sabit Sinema Akademisi” sona erdi.

Ortahisar Belediyesi Üniversite Birimi’nin organizasyonuyla gerçekleştirilen ve bir hafta süren etkinliğe senarist ve yönetmenler Abdülhamit Güler, Mustafa Çamran Azizoğlu, Fatih Özcan, Umut Sakallıoğlu, Seyid Çolak, Erkan Yazıcı ile yazar Ayşe Şener katıldı. Katılımcılar; senaryo yazarlığı, yönetmenlik, uygulamalı ders (workshoplar), kurgu, montaj vb. konularda kursiyerlere bilgi ve tecrübelerini aktardılar. Toplamda 27 kursiyerin katıldığı program 1 hafta sürdü.

Etkinliğin kapanış töreninde konuşan Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, üç üniversite ve çok sayıda öğrenci bulunan Trabzon’da sinema akademisinin bu tür etkinlikler için zemin oluşturacağını kaydetti.

“GENÇLİK İÇİN SİNERJİ OLUR”

Başkan Genç, şöyle konuştu: “Bu şehrin alametifarikası olan tarih, kültür ve sanat alanında böyle bir etkinliğe düzenlemiş olmaktan mutluyuz. Sanat, bir şeyleri yapmak, başarmak, hakikaten insanı mutlu kılan önemli bir alan. Şehrimiz bu konuda zengin bir birikime sahip. Edebiyatta, resimde ve sinemada önemli yeteneklerimiz var. Bu programın sinemaya ilgi duyulmasına ve bir şeylerin başlangıcına vesile olmasını diliyorum. Bu sene kültür ve sosyal çalışmalarda daha aktif olmak için Üniversite Birimi kurduk. Bu etkinlik Üniversite Birimimizin ilk çalışması oldu. Bu programın gençlik adına çok önemli olduğunu düşünüyorum. Geleceğe dönük de bu tür çalışmalar için bir zemin olmasını istiyorum. Şehrimizde üç tane üniversite var. Çok sayıda üniversite öğrencimiz var. İnşallah bu program üniversite öğrencilerimiz için yeni bir sinerji olur. Elbirliğiyle bu işi daha yukarılara taşıyabiliriz.”

“SİNEMA AKADEMİSİNİ ANADOLU’YA YAYDIK”

Hasan Bin Sabit Sinema Akademisi Koordinatörü Abdülhamit Güler de etkinlikleri Anadolu şehirlerine yaymanın çok faydalı olduğunu gördükten sonra yerel

yönetimlerle işbirliği yaparak birçok Anadolu şehrinde sinema akademisi düzenlediklerini söyledi.

Güler konuyla sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizde Anadolu’ya atölyelerimizi yayma fikri oluştuktan sonra yerel yönetimlerin bizi desteklemesi oldukça önemli bir konuydu. Burada Ortahisar Belediyemizin ciddi bir desteği oldu. Başkanımıza ve çalışma arkadaşlarımıza bu konuda müteşekkiriz. İstanbul’da biz bu çalışmaları 4-5 yıldır düzenli olarak yapıyoruz. Anadolu’nun birçok şehrinde yaptık. Özellikle Hakkâri Üniversitesi’nde yapmış olduğumuz çalışmayla ne kadar önemli bir işe imza atmış olduğumuzu bir kez daha gördük. Gençlerimizin gözlerindeki o ışıltıyı, parıltıyı ve heyecanı gördükçe bundan memnun oluyoruz. Kursiyer arkadaşlarımıza da bundan sonra her türlü çalışmalarında destek olmayı sürdüreceğiz. Bir kez daha emeği geçen herkese, özellikle de başkanımıza teşekkürlerimi iletiyorum.”

Beş yıldır İstanbul’da Siyer Vakfı’nın organizasyonuyla İstanbul’da düzenlenen akademi bu sene Kültür Bakanlığı’nın da desteğiyle Trabzon’da ilk defa düzenlendi. Akademi; her yıl senaryo yazarlığı, yönetmenlik, uygulamalı ders(workshoplar), kurgu, montaj vb. gibi konularda alanlarında yetkin yönetmenlerin ve sinema hocalarının katılımıyla gerçekleştiriliyor.

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, tören sonunda kursiyerlere sertifikalarını takdim etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ