Reklam

Reklam
Reklam
Haberim Hamsi | Trabzon Haber

Kadro beklentisi için toplanan imzalar ÇGS’ye gönderildi…

PTT’ de görev yapan İHS’ li ve TRT’ de görev yapan ÖHT’ li personellerin kadroya alınması için başlatılan imza kampanyası sonucunda ülkemizin her bir köşesinden toplanan 100 bini aşkın imza PTT kargo ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na gönderildi.

Kadro beklentisi için toplanan imzalar ÇGS’ye gönderildi…


Kadro beklentisi için toplanan imzalar ÇGS’ye gönderildi…

Bilindiği üzere kamuda sözleşmeli olarak çalışmakta olan personellerin kadroya alınması hususunda Memur-Sen ve Birlik Haber-Sen uzun zamandır mücadele ediyordu.

01.01.2022 tarihi itibariyle yürürlüğe giren 6. Dönem Toplu sözleşmenin 52. Maddesinde “Kamu kurum ve kuruluşlarının görüşü alınarak, sözleşmeli personel mevzuatında düzenleme yapılması suretiyle sözleşmeli personelin statülerinin yeniden belirlenmesine ilişkin çalışma, yetkili konfederasyonun katkı ve katılımıyla 2022 yılı içerisinde tamamlanacaktır” Hükmünün eklenmesi sağlanmıştı.

Türkiye genelinde eş zamanlı olarak gerçekleşen Trabzon’da da Memur-Sen ve Trabzon Birlik Haber Sendikası Karadeniz 2 Nolu Şubesi tarafından düzenlenen basın açıklamasını Birlik Haber Sen Trabzon Başkanı Kadir Öztürk yaptı.

Trabzon PTT binası önünde bir araya gelen topluluk toplanan imzaları PTT kargo aracılığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na gönderdi. Birlik Haber Sen Karadeniz 2 Nolu Şube Başkanı Kadir Öztürk’ün yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“2022 yılı içerisinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Memur-Sen heyetleri arasında birçok toplantı yapılarak çalışanın talep ve beklentileri dile getirilmiş çalışmanın tüm sözleşmelileri kapsaması gerektiği her fırsatta ifade edilmiştir. Hizmet kolumuzda yer alan Posta ve Telgraf Teşkilatında, yaklaşık 12 bin İdari Hizmet sözleşmeli personel ve TRT’ de 4 bin Özel Hukuk Hükümlerine tabi Sözleşmeli personel bulunmaktadır.

PTT’de İdari Hizmet sözleşmeli olarak çalışan personeller KPSS sınavına girerek başarılı olanlar içerisinden atanmış ve bu personeller diğer kamu personelleri gibi Memur sendikalarına üye olabilmekte, toplu sözleşme kapsamında yer almaktadırlar.

Aynı iş yerinde aynı işi yaptıkları halde 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye tabii personel ile aralarında Temel ücretleri, İş güvenceleri, Sosyal Güvenlik hakları, Görevde yükselme ve unvan değişikliği şartları bakımından farklar bulunmakta bu durum iş barışını, kurumsal aidiyeti zedelemektedir.

Yine TRT’de Özel Hukuk Hükümlerine tabi Sözleşmeli personeller de mevcut TRT personeli ile aynı işi yapmalarına karşın başta iş güvencesi olmak üzere mali ve özlük hakları konusunda birçok problemler yaşamaktadırlar

Bu minvalde ücret farklılıklarının giderilmesi, iş güvencesinin sağlanması başta olmak üzere aradaki farklılıkların ortadan kaldırılarak iş barışının tesis edilmesi için öncelikli talebimiz PTT’ de İdari Hizmet Sözleşmeli personelin 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye, TRT’ de Özel Hukuk Hükümlerine tabii sözleşmeli personelinde memur olarak çalışma hakkı elde edebilmeleri için gerekli düzenlenmenin yapılması gerekmektedir.

Konuyla ilgili PTT ve TRT yetkilileri, Ulaştırma Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikalar Kurulu, Twitter etkinlikleri ve son olarak ta Cumhurbaşkanımıza konu arz edilmiş konunun teknik boyutu ile yapılacaklar en üst perdeden sendikamızca ifade edilmiştir.

Her ne kadar PTT Kamu İktisadi Teşebbüsü kapsamında olmasa da üstendikleri misyon ve ürettikleri hizmet boyutuyla kamunun en önemli kurumları arasında yer almaktadır.

Bu nedenle gerek PTT’de ki İdari Hizmet Sözleşmeli gerek ise TRT’ deki Özel Hukuk hükümlerine Tabii Sözleşmeli personellerin başta kendileri, eşleri, anneleri, babaları, akrabaları, komşuları ve vatandaşlarımızın imzaladığı 100.000’ i aşkın imzada da talep ettikleri üzere KADRO beklentilerini içeren imzaları bu gün buradan hep birlikte kargoya veriyoruz.

Ayrıca bir kez daha üzerine basarak ifade ediyor ve diyoruz ki; Bu arkadaşlarımız kadroya alınana kadar haklı mücadelemize çeşitli eylemlerimizle ve kararlılıkla devam edeceğiz.

Ayrıca son günlerde ülkemizin değişik bölgelerinde çocuk, genç, yaşlı demeden insanımızı ve ülkemizi hedef alan terör saldırılarını lanetliyor, terörle mücadelede ülkemizin ve kahraman silahlı kuvvetlerimizin yanında olduğumuzu belirterek, vefat eden vatandaşlarımıza rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Rabbim birlik ve dirliğimizi bozmasın. Milletimizin başı sağ olsun.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ