Reklam


Reklam
Reklam
Haberim Hamsi | Trabzon Haber

KARADENİZ İHRACATIN DÖRTTE BİRİNİ TRABZON İLİ GERÇEKLEŞTİRİYOR

KARADENİZ BÖLGESİNDEN YAPILAN TOPLAM İHRACATIN DÖRTTE BİRİNİ TRABZON İLİ GERÇEKLEŞTİRİYOR

KARADENİZ İHRACATIN DÖRTTE BİRİNİ TRABZON İLİ GERÇEKLEŞTİRİYOR

2020 Yılının Ocak-Eylül aylarını kapsayan 9 aylık dönemde Karadeniz Bölgesinden yapılan ihracat 3.224.055.513 $’a ulaşarak, bir önceki yılın aynı dönemine göre % 7 oranında artış kaydetti. Toplam 18 ilin yer aldığı Karadeniz Bölgesinden en çok ihracat gerçekleştiren İl 789.232.769 $ tutarındaki ihracatla Trabzon ili oldu. Trabzon ili Bölge toplam ihracatının %24 ü olan yaklaşık 4’te birini tek başına gerçekleştirdi.

Karadeniz Bölgesinden en fazla ihracat gerçekleştiren Trabzon ilini ikinci sırada Samsun ve üçüncü sırada ise Zonguldak illeri takip etti.

TR90 Trabzon, Rize, Artvin, Gümüşhane, Giresun ve Ordu illerini kapsayan Doğu Karadeniz alt Bölgesinden ise gerçekleştirilen ihracatın ise %59’u tek başına Trabzon ili tarafından gerçekleştirildi.

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Kalyoncu; Karadeniz Bölgesi ihracatının 2020 yılında pandeminin olumsuz etkisine rağmen artış trendini sürdürdüğünü, yılı ihracat artışı ile kapatacaklarından ümitli olduklarını ifade etti. Bölgeden en fazla ihracatın Avrupa Ülkelerine yapıldığını belirten KALYONCU, ikinci sırada ise Rusya Federasyonu’nun yer aldığını ifade etti.

DKİB Yönetim Kurulu Başkanı Saffet KALYONCU; 18 ilin yer aldığı Karadeniz Bölgesi ihracatını önceki yıllarda olduğu gibi Trabzon ilinin sırtladığını, Bölge ihracatının 4’te birinin Trabzon ili tarafından gerçekleştirildiğini belirterek, Bölge ihracatında olduğu gibi yılın 9 ayında Trabzon ilimiz ihracatında da % 5 oranında artış yaşandığını belirtti.

Bölge ihracatında birinci sırada Fındık ve Mamülleri ihracatının yer aldığını, 2 inci sırada Demirçelik ürünleri ve üçüncü sırada da Madencilik ürünlerinin en fazla ihracatı gerçekleştiren sektörler olduğunu belirtti.

TR90 DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ İHRACATI : 1.342.671.422 $

TRABZON’UN DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ İHRACATINDAKİ PAYI %59

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ