Reklam

Reklam
Reklam
Haberim Hamsi | Trabzon Haber

Karadeniz’deki doğalgaz için yabancı şirketlerle pazarlık mı yapılıyor?

BTP Genel Başkan Yardımcısı Fuat Şengül: Karadeniz’deki gaza büyük umutlar bağlanıyor ama orada da ExxonMobil ile, Shell ile Chevron ile oturulup pazarlıkların edildiği söylentileri var. Bunların gerçekleşmesi halinde bizim kendi topraklarımızdan çıkaracağımız doğalgazın da ithal doğalgazdan fiyat olarak bir farkı olmayacaktır


Karadeniz’deki doğalgaz için yabancı şirketlerle pazarlık mı yapılıyor?

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkan Yardımcısı Fuat Şengül Türkiye’nin enerji politikasını değerlendirdi.

“Biz doğalgazı ithal ediyoruz ve bunu elektrik üretiminde kullanıyoruz. Bu ne demek? Elektrik faturalarımız dolar arttığı müddetçe, bu enflasyonik ortam devam ettiği müddetçe hızlı bir şekilde artarak devam edecek” diyen Şengül şöyle devam etti, “Bu sadece evsel tüketimle ilgili değil sanayicinin üretim yapmasıyla ilgili bir problemdir. Yani seramikçi, gübre fabrikaları, rafineriler, plastik sanayi vs. buna dayalı olarak çalışıyor. Bunların hepsine otomatik zam gelmesi demektir. Bunun ithalatının güvenli olarak yapılmasını temin etmek önemli ancak bizim kendimizde bulunan doğalgazı biran önce hayata geçirmemiz lazım.”

Türkiye’nin rüzgâr enerjisi yabancı kontrolünde

“BTP’nin yıllardır söylediği Karadeniz’deki gaz sahalarının tekrar devreye alınmasıyla beraber oradaki gazın biran evvel karaya ulaştırılması gerektiğini ifade eden Fuat Şengül “Ancak bu yapılırken aynı hataların tekrar edilmemesi lazım” dedi ve şunları söyledi, “ Rüzgârdan elektrik üretimi Türkiye’de başladı ama bunun Türkiye’ye bir faydası yok. Niye? Bunu yabancılar işletiyor ve bize pahalı bir şekilde satıyorlar. Bu yüzden elektriği doğalgazdan almakla, rüzgârdan almak arasında hiçbir fark kalmadı. Niye? İkisi de ithal gibi, yabancılar işlettiği için” dedi.

“Bu kış çok ağır olacak”

Karadeniz’de bulunduğu söylenen doğalgaza dikkat çeken Fuat Şengül, “Karadeniz’deki gaza büyük umutlar bağlanıyor ama orada da ExxonMobil ile, Shell ile Chevron ile oturulup pazarlıkların edildiği söylentileri var. Bunların gerçekleşmesi halinde bizim kendi topraklarımızdan çıkaracağımız doğalgazın da ithal doğalgazdan fiyat olarak bir farkı olmayacaktır. Onun için biran önce milli yatırımların sadece ve sadece BOTAŞ ile veya Türkiye Petrolleriyle yürütülerek yabancıların araya katılmadan yapılmasında ve bu yatırımların devlet eliyle kendi topraklarımızda çıkan gazın ucuz bir maliyet olarak elektrik üretiminde ve tüketiminde kullanılması şartı var yoksa bu kış çok çok daha ağır şartlar altında vatandaşa ve sanayiciye yansıyacaktır” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Günebakış Trabzon Haber