Reklam

;Reklam
Reklam

;Reklam
Reklam
Haberim Hamsi | Trabzon Haber

Kaymakam Tolga Toğan, Likaba Hasatı Gerçekleştirdi.

Ortahisar ilçesi Bulak Mahallesinde likaba (maviyemiş) hasatı gerçekleştiren Kaymakam Tolga Toğan, bu tür gelir getirici örnek bahçelerin artırılması noktasında projelerin takipçisi olacağını söyledi.

Ortahisar ilçesi Bulak Mahallesinde likaba (maviyemiş) hasatı gerçekleştiren Kaymakam Tolga Toğan, bu tür gelir getirici örnek bahçelerin artırılması noktasında projelerin takipçisi olacağını söyledi.

Kaymakam Tolga Toğan, beraberinde İlçe Tarım ve Orman Müdürü Bülent Bayrak ve Bulak Mahallesi Muhtarı Mehmet Ercelep ile birlikte Ortahisar ilçesi Bulak Mahallesinde çiftçe Mahmut Uzunlar’a bahçede maviyemiş (likapa) hasatı gerçekleştirdi.

Karadeniz Bölgesi’nde fındık, çay ve tütün üretimi yapılmayan boş arazilerde maviyemiş yetiştirilmesini önerdiklerini belirten Kaymakam Tolga Toğan, bu tür gelir getirici örnek bahçelerin artırılması noktasında projelerin takipçisi olacağını söyledi. Dünyada yüzyılın meyvesi olarak adlandırılan maviyemiş, üzümsü meyveler içinde antioksidan içeriği en yüksek meyve olduğunu sözlerine ekledi.

İlçe Tarımdan Likapa Desteği Sağlanıyor.

Maviyemiş gerek taze tüketim gerekse işlenmiş meyva sanayisi acısından sahip olduğu güçlü pazar dolayısıyla üreticiler acısından yüksek gelir sağladığnı belirten İlçe Tarım Müdürü Bülent Bayrak, “Bulak Mahallemizde yetistiricimize ait mavi yemiş bahçesine müdürlüğümüz tarafından yapılan projede bölgemizde adapte olmuş mavi yemiş fidanlarından 300 adet verilerek bahçenin daha ekonomik ve rantabl olması noktasında katkı sağlanmıştır.”dedi. Türkiye’de 2001 yılında Trabzon, Rize ve Giresun illerinde deneme bahçeleri oluşturulan maviyemiş meyvesinin üretiminin artırılması amacıyla önemli çalışmalar yapıldığını belirten İlçe Tarım Müdürü Bülent Bayrak, insan sağlığı açısından birçok faydası olduğu için Amerika’da “mavi altın” adıyla anılan maviyemiş meyvesini geliştirmek için yürüttükleri çalışmalarda önemli mesafe aldıklarını söyledi.

Likapa, gece körlüğü, görme bozukluklarına iyi geliyor. Taze olarak yenildiğinde kanı temizliyor, kan şekeri ve kolesterolü düşürüyor. Meyvede A ve C vitaminleri, potasyum, kalsiyum ve fosfor içeriği yüksektir. Bu özelikleri dolayısıyla sağlık meyvesi olarak anılıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ