Reklam

Reklam
Reklam
Haberim Hamsi | Trabzon Haber

Minik Yürekler Gönülleri Türkülerle Isıttı

Trabzon’da hizmet veren Ahmet Saka İlkokulu 4/F sınıfı öğrencileri bir yılın yorgunluğunu türkülerle birlikte attı.


Minik Yürekler Gönülleri Türkülerle Isıttı

Sınıf öğretmenliğini Trabzon Müzik ve Halkoyunları Gençlik Spor Kulübü Derneği ile Tonyalılar Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nde yöneticilik yapan ve aynı zamanda bir halk müziği sevdalısı olan Hasan Soytaş’ın yaptığı 4/F sınıfı öğrencileri ilk başlarda pek ısınmadıkları türkü yolculuğuna sonradan öyle bir sarıldı ki ortaya muazzam bir koro çıktı.

‘Minik Yüreklerden Gönüllere Türküler’ temalı konserde öğrencilere bağlamada Hasan Soytaş, nefeslide Engin Muhsir, Kabak Kemane de İnanç Tahmaz ve ritmde de Erol Erdoğan eşlik etti.

18 türkünün seslendirildiği gecede Gülhilal Sarı ile Ela Doğa Turhal da solo performansla büyük alkış aldı. Öğrenciler bu senenin favori eserlerinden biri olan ve şampiyon Trabzonspor’un unutulmaz marşlarından ‘Biz Dar Sokaklarında’ ile gecenin finalini yaparken “Şampiyon Trabzon’ sesleriyle adeta salonu inletti.

Hasan Soytaş, adeta bir nakış gibi okuduğu korosunun önceki akşam öğretmen ve velilerin doldurduğu Trabzon Sanatevi Salon Garaj’da verdiği konserde parmakla gösterilecek koro olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

“Okullar sadece öğretim kurumları değildir. Eğitim, öğretimle beraber gelir. Eğitim daha önce gelir. İşte eğitimin boyutu budur. Çocukların davranışları, yaşayışları, birlikte hareket etmeleri bunlar basit olaylar değildir. Hem kişisel, hem zihinsel hem de eğitimsel açıdan çok önemli olaylardır. İnanın 4’üncü sınıf seviyesinde 25 kişilik bir koro ve Türk Halk Müziğinin en seçkin eserlerini seslendirecek bir sınıf yoktur belki de. Türküler bizim öz kültürümüz. Savaşımızı, sevdamızı, gurbetimizi, acımızı, tarihimizi anlatır. Bir toplumun zaten müziğini, sinemasını, tiyatrosunu çıkarırsan o toplum bir kabile olur. Bizi millet yapan zaten bu değerlerimizdir. Ben onlarla gurur duyuyorum sizlerde ne kadar duysanız azdır. Zaten bu virüs onlara bir kere girdi. Bir daha da kolay kolay çıkmaz.”

Okul Müdürü Müşerref Saatçi Gençtürk de başta sınıf öğretmeni Hasan Soytaş ve muhteşem korosunu tebrik ederek Soytaş’a çiçek takdim etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ