Reklam


Reklam
Reklam
Haberim Hamsi | Trabzon Haber

RİZE İL BAŞKANI DENİZ SALTUK YAPTIĞI YAZILI AÇIKLAMADA’COVİD-19’LA RİZEDE CAN KAYBIMIZ ARTIYOR’

CHP RİZE İL BAŞKANI’TEST SAYILARI ARTIRILSIN, VAKALAR GÜNLÜK AÇIKLANSIN, ORTAK BİR ÇALIŞMA PLATFORMU OLUŞTURULSUN’

RİZE İL BAŞKANI DENİZ SALTUK YAPTIĞI YAZILI AÇIKLAMADA’COVİD-19’LA RİZEDE CAN KAYBIMIZ ARTIYOR’

RİZE-CHP Rize İl Başkanı artan vakalar konusunda yazılı bir açıklamada bulundu. Rize İl Başkanı Deniz Saltuk yazılı açıklamasında şunları yazdı.

‘’ Basından öğrendiğimize Rize’de Salgından(Covid-19) ölenlerin sayısı 50 ye yaklaşmış. Günlük vaka sayısı 100’lü rakamlarda. Bu bilgilere göre 1 aylık Vaka sayısının 3 Binli rakamlara yaklaştığını tahmin edebiliyoruz. Yapılan test sayısını bilemediğimiz için Vaka/Test oranını bilemiyoruz. Günlük test sayısının (en iyi ihtimalle ) 500 olduğunu varsaysak. Yapılacak hesaplamayla Vaka/Test oranının %20 lerde olduğunu görürüz. Yani test yapılan her 5 kişiden birisinde Cıvid-19 tesbit edilmiş.

Bu oranın Türkiye’nin günlük oranından oldukça yüksek olduğu görülür. Tabi ki bu rakamlarımız ve analizlerimiz basında yer alan bilgilere göre bir tahmin yürütmedir. Âmâ vatandaşlarımızın bizlere aktardıkları bilgilere göre de bu analizlerimizin doğruya yakın olduğunu düşünüyoruz.

Kamu görevlilerinin, Sağlık Müdürünün ve Sağlık çalışanlarının büyük bir özveriyle çalıştığına inanıyoruz, görüyoruz. Fakat iş yasaklamakla bitmiyor. Her gün önlemlerinizi alın diye ilan etmekle de çözülmüyor. Vatandaşlarımızın da bireysel olarak korunmalarına dikkat etmeli, açıklanan önlemlere uymaları gerekmektedir.

Oysa ki yapılacak iş basit Maske tak, sosyal mesafeye uy, Temizlik kurallarına dikkat et.Bir süre daha bu salgınla birlikte yaşayacağız. Önümüzde kritik Birkaç ay var. Bu süreci en sağlıklı şekilde geçirmek için bireysel olarak önlemlerimizi en üst seviyede almamız gerekiyor.

Kamu görevlileri de daha etkin önlemler almalıdır.

1- Anlaşıldı ki yapılan anonslar çağrılar vs. yeterli olmuyor. Bu nedenle;

Rize’de Vaka sayıları İlçe İlçe günlük olarak yayınlansın. Böylelikle Vatandaşlarımız Riskin aslında kendi evlerinin önünde olduğunu bilsin anlasın.

2- Test sayıları artırılsın ve yaygınlaştırılsın.

3- Rize ‘de bu konuda top yekün bir seferberlik ilan edilsin bunun için tüm partiler, STK’lar Resmi ve Özel kuruluşlar birlikte hareket etsin ortak bir çalışma programı oluşturulsun.

Bu bana bir şey olmaz düşüncesi ile atlatılacak bir salgın değil. Hepimizin iş birliği ile atlatacağı olağan üstü bir durum. Onun için hep birlikte çalışacağız, dikkat edeceğiz, önlem alacağız.

Çünkü dikkat etmezsek Covid-19 oluruz, hiç istemeyeceğimiz sonuçlarla karşılaşırız ve her şeyden önemlisi çevremizdekilere ve sevdiklerimize bulaştırır ve onlarında hiç istemediğimiz sonuçlar yaşamasına neden oluruz. Salgından korunmanın en iyi yolu salgına yakalanmamaktır ’dedi.

İSMET KÖSOĞLU

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ