Reklam

Reklam
Reklam
Haberim Hamsi | Trabzon Haber

Şahintaş: “Türkiye’de Kayıtlı İşsizlerin Sayısı, Doğu Karadeniz Bölgesinin Nüfusundan Fazla!”

Saadet Partisi Trabzon İl Başkanı Şakir Şahintaş, Türkiye’deki kayıtlı işsiz sayısının, Trabzon’un da aralarında bulunduğu, Doğu Karadeniz’deki 6 ilin toplam nüfusundan fazla olduğuna dikkat çekerek, “Ülkemiz için asıl beka meselesi, budur!” dedi.

TÜİK tarafından açıklanan Temmuz-Eylül 2023 dönemi iş gücü istatistiklerini değerlendiren Şahintaş, rakamların endişe verici boyutta olduğunu kaydederek şu açıklamayı yaptı:

RAKAMLAR ENDİŞE VERİCİ BOYUTLARDA

TÜİK’in açıkladığı bu rakamlara göre, ülkemizde 3 milyon 218 bin kayıtlı işsiz var. Bu rakam, Trabzon (818 bin 23), Ordu (763 bin 190), Giresun (450 bin 862), Rize (344 bin 16), Artvin (169 bin 403) ve Gümüşhane (144 bin 544) illerimizin toplam nüfusu olan 2 milyon 690 binden 528 bin kişi daha fazladır!

GENİŞ TANIMLI İŞSİZ SAYISI, 18 İLİN NÜFUSUNDAN FAZLA!

Geniş tanımlı işsizlik oranı ise yüzde 22,5 olarak açıklandı. Bu da 8 milyonu geçiyor. Yani, ülkemizdeki gerçek işsiz sayısı, Düzce’den Artvin’e kadar 18 ili kapsayan ve toplam nüfusu 7 milyon 970 bin olan Karadeniz Bölgesinin nüfusundan daha fazladır!

ASIL BEKA MESELESİ, MİLYONLARCA İNSANIMIZIN İŞSİZ OLMASIDIR!

Çalışma çağındaki milyonlarca insanımızın işsiz olması, sadece işgücü kaybı açısından ele alınamaz. Bu aynı zamanda bir beka meselesidir! Çalışmayan, üretmeyen ve bir gelir elde edemeyen insan, hayatın dışında kalmış demektir! Geçinmek için başkalarına muhtaç olması demektir! Bu durum, toplumsal huzur ve barış açısından son derece tehlikelidir. Devleti yönetenler gerçek olmayan gündemlerle toplumu oyalamak ve gündemi saptırmak yerine, bu duruma çözüm üretmelidir!

 “GENÇLER İŞ BEĞENMİYOR” İDDİASI ASILSIZDIR!

Ülkeyi yönetenlere işsizlik rakamları hatırlatıldığında, “Memlekette iş çok ama gençler iş beğenmiyor!” diyorlar. Gençleri sigortasız, kayıt dışı ve asgari ücretin çok altında rakamlara çalıştırmak isteyenler, gençlere, “İş arayan çok, işine gelirse!” diyenler, kaçak göçmenleri, kayıt dışı ve asgari ücretin altında rakamlarla çalıştıranlar, “Gençler iş beğenmiyor!” diyorlar.

Gençler, haklı olarak sigortalı iş istiyor, insanca yaşamasına yetecek bir ücret istiyor, yuvasını kurup geleceğe güvenle bakabileceği bir iş istiyor. Gençlik bu ülkenin geleceğidir, teminatıdır, ucuz ve güvencesiz işgücü değildir!

ÇÖZÜM, ÜRETİM EKONOMİSİDİR

Ülkemizdeki herkesin iş ve aş sahibi olması, ancak üretim ekonomisiyle mümkündür! Kaynaklarımızın rantiyeye, faize ve spekülatif alanlara aktarılmasının önü kesilmedikçe, sadakat yerine liyakat ilkesi uygulanmadıkça, adalet hakim olmadıkça bu durumun düzelmesi mümkün değildir!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Günebakış Trabzon Haber