Reklam

Reklam
Reklam
Haberim Hamsi | Trabzon Haber

Servisçilerin MYK Sınavları Başladı…

Servisçilerin MYK Sınavları Başladı…

Trabzon Servis Araçları İşletmecileri Odası ile eğitim danışmanı Pınar Gülgeç koordinasyonluğunda Servis Aracı şoförlerine yönelik sınav ve belgelendirme çalışmalarına başlandı. Öğrencilerin taşımacılığını yapan servisçi esnafının 3 Eylül’den sonra belgesiz çalışamayacağına dikkat çeken Servis araçları işletmeleri oda başkanı Murat Günaydın ‘İleride olası mağduriyetlerin önlenmesi için bu kapsamdaki üyelerimizi belge almaya davet ediyoruz’ dedi.

Öğrencilere verilen taşıma hizmetlerinin daha güvenli ve düzenli hale getirilmesi amacıyla Okul Servis Araçları Yönetmeliği’nin hazırlandığını hatırlatan Başkan Murat Günaydın ‘Yönetmelik, okul öncesi eğitim ve zorunlu eğitim kapsamında bulunan öğrencilerin taşıma faaliyetlerini düzenliyor. Okul Servis Araçları Yönetmeliği 25.10.2017 tarihli ve 30221 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.’ şeklinde konuştu.

Belgesi olmayan çalışamayacak
Yönetmelik gereği bu kapsamdaki servis aracı şoförlerinin Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Belgesi sahibi olmaları gerektiğini kaydeden Murat Günaydın MYK mevzuatı, Servis Aracı Şoförü (Seviye 3) mesleğinin eğitim almış ve nitelik kazandırılmış kişiler tarafından yürütülmesini öngörüyor. Odamız , çalışmalarıyla servis şoförlerinin sahip olması gereken nitelikleri, bilgi ve becerilerinin geliştirilmesini sağlayacak, geçerli ve güvenilir bir belge ile mesleki yeterliliğini kanıtlamasına olanak vereceğiz. Bu kapsamdaki servis aracı şoförleri, 3 Eylül 2022 tarihinden itibaren MYK belgesi sahibi olmadan çalışamayacaklar. İleride olası mağduriyetlerin yaşanmaması için belgelendirme çalışmalarına müracaat etmeleri menfaatleri icabıdır ’ dedi.
Belgelendirme Başvuru Ön Şartları Ve Başvuru Evrakları:
• Sürücü belgesi
• SRC 2 mesleki yeterlilik belgesi
• “Psikoteknik Test Raporu” na sahip olmak
• Türk Ceza Kanunu’nun “Cinsel saldırı, Çoçukların cinsel istismarı, Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, Fuhuş ve Kabahatler Kanunu’nun “ Sarhoşluk” başlıklı maddelerindeki suçlardan affa uğramış olsa bile hüküm giymemiş olmak (adli sicil belgesi)
• Başvuru formu ( Başvuru esnasında imzalatılacaktır.)
• Nüfus cüzdanı fotokopisi (T.C. vatandaşı olmayanlar için, geçerli pasaport fotokopisi)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ