Reklam

Reklam
Reklam
Haberim Hamsi | Trabzon Haber

Sosyal Güvenlik Haftası Kutlanıyor!

Trabzon Sosyal Güvenlik İl Müdürü Erdem Akbay, her yıl 16 Mayıs’ı içine alan haftanın, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından Sosyal Güvenlik Haftası olarak kutlandığını, bu yıl da 13-19 Mayıs tarihleri arasında kutlanacak olan Sosyal Güvenlik Haftası kapsamında, toplumda sosyal güvenlik bilincinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amaçlanmakta olduğunu söyledi.

Sosyal Güvenlik Haftası Kutlanıyor!


Sosyal Güvenlik Haftası Kutlanıyor!

Sosyal Güvenlik Nedir?

Sosyal güvenlik, bireylerin hastalık, yaşlılık, işsizlik ve kaza gibi risklere karşı koruyan ve yaşam standartlarının korunmasını sağlayan bir sistem olduğunu ifade eden İl Müdürü Akbay, SGK tarafından yürütülen sosyal güvenlik sistemi, sağlık sigortası, emeklilik sigortası, işsizlik sigortası ve kaza sigortası gibi çeşitli dalları kapsadığını vurguladı.

Sosyal Güvenlik Haftası Neden Önemlidir?

İl Müdürü Erdem Akbay, Sosyal Güvenlik Haftasının toplumda sosyal güvenlik bilincinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için önemli bir fırsat olduğu ve bu hafta kapsamında düzenlenen çeşitli etkinlikler ile vatandaşlara sosyal güvenlik sisteminin işleyişi, hak ve yükümlülükleri hakkında bilgi verileceğini aktardı.

Türkiye’nin yüzde 99,3 GSS Kapsamında

Türkiye olarak ne kadar güçlü olduğumuzu salgın döneminde tüm dünyaya gösterdiğimizi, Ülkemizin bu sıkıntılı günlerde sağlam temeller üzerine inşa edilen Genel Sağlık Sigortası sistemimiz sayesinde tüm dünyaya örnek olduğunu dile getiren İl Müdür Akbay;

2002’de yüzde 70 olan Genel Sağlık Sigortasının kapsamı bugün yüzde 99,3’e ulaştığını ve 2016 yılında yapılan düzenlenme ile Genel Sağlık Sigortası primi tek kaleme indirildiğini, geliri brüt asgari ücretin üçte birinin üzerinde olan kişilerin ödemesi gereken prim tutarı 2024 yılı için 600,08 TL olduğunu aktardı. Bu kişiler aylık olarak ödeyebilecekleri bu cüzi tutarla hem kendileri hem de bakmakla yükümlü oldukları eşleri, çocukları ile anne ve babaları sağlık güvencesine sahip olmasalar bile GSS kapsamında olup sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma hakkına sahip oluyorlar.

Kayıt Dışı İstihdam ile Mücadele Ediyoruz

Sosyal Güvenlik Reformu’nun hayata geçmesi ile birlikte atılan önemli adımlardan bir tanesinin de kayıtlı istihdamın özendirilmesi ve bu bilincin arttırılmasına yönelik çalışmaların önem kazanması olduğunu, cezanın yerini teşvikin, denetimin yerini rehberliğin aldığı bir anlayışı hayata geçirmeye çalıştıklarını ve bilinçlendirme, farkındalık, etkin rehberlik ve denetim faaliyetlerine öncelik verdiklerini aktaran İl Müdürü Akbay;

Kayıt dışı istihdamın genişlemesi, bir taraftan çalışanların güvencesiz kalmasına yol açarken, diğer taraftan da kayıtlı istihdam aleyhinde haksız rekabete yol açmaktadır. Hafta kapsamında kayıt dışı istihdamla mücadele konusunda çalışmalarımıza değinerek toplumun tüm kesimlerinde sigortalı çalışmaya destek verilmesi konusunda farkındalık yaratmak istiyoruz.

SGK çalışanlarımızın da gayretiyle çalışmalara katma değer katacak tüm taraflarla iş birliği içerisinde bir çalışma anlayışı yürütüyoruz. Kurum olarak verdiğimiz hizmetlerin iyileştirmesi, prim teşviki uygulamaları, veri paylaşımına dayalı çapraz denetimler, bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları, yenilikçi uygulamalarımız ve tabii ki kayıt dışı istihdamın yoğun olduğu alanlarda hayata geçirdiğimiz projeler kayıt dışı istihdamın düşürülmesine önemli katkı sunmaktadır.

Vatandaşlara Çağrı

İl Müdürü Erdem Akbay, tüm vatandaşları Sosyal Güvenlik Haftası kapsamında sosyal güvenlik sistemi hakkında bilgi edinmeye davet ederken sosyal güvenlik hakkında bilgi edinebilecekleri kaynakları www.sgk.gov.tr internet sitesi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi ALO 170, Sosyal güvenlik il ve merkez müdürlükleri ile SGK sosyal medya hesapları olarak sıraladı.

Sosyal güvenliğin herkesin hakkı olduğunu ifade eden İl Müdürü Akbay, vatandaşların Sosyal Güvenlik Haftası’nı kutlayarak, tüm vatandaşlara sağlıklı ve huzurlu bir yaşam diledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Günebakış Trabzon Haber