Reklam


Reklam
Reklam
Haberim Hamsi | Trabzon Haber

TRABZON VE ÇİN İLİŞKİLERİNİ GELİŞTİRMELİYİZ  

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Deng Li ve beraberindeki heyeti makamında ağırladı. Ziyarette yatırım, ticaret ve turizm konularında ilişkilerin geliştirilmesi noktasında görüş alışverişinde bulunuldu.

Başkan Zorluoğlu, Büyükelçi Li’nin ziyaretinden memnuniyet duyduğunu belirterek, Çin Halk Cumhuriyeti’nin 4. Uluslararası İpekyolu İşadamları Zirvesi’ne gösterdiği ilgi nedeniyle müteşekkir olduğunu söyledi. Başkan Zorluoğlu “Yatırım ve turizm konularında Çin Halk Cumhuriyeti’nin Trabzon’a daha fazla ilgi göstermesini arzu ediyoruz. Bildiğiniz üzere Rizhao ile kardeş şehir ilişkimiz var. Bizim dönemimizde Rizhao ile Trabzon arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için çaba göstereceğiz. Özellikle Yatırım Adası ve turizm konularında iş birliği içerisinde çalışmamız gerektiği düşüncesindeyim. Çinli turistlerin şehrimize daha fazla ilgi göstermesini sağlamak adına da desteklerinizi bekliyoruz. Bu işlerin güzel yanı ise karşılıklı olmasıdır. Türkiye’den de Çin’e yatırım, ticaret ve turizm anlamında daha yoğun ilgi göstermemiz gerektiğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.  


 
Büyükelçi Deng Li ise “Her yıl Trabzon’dan 20 milyon dolar tutarında fındık Çin’e gidiyor. Çok yakın bir tarihte deniz ürünlerinin de Çin pazarında olması için çalışmalar yürütülüyor. Yine ICBC bankamızın Trabzon’da şubesi olması bizim için çok önemli. Belirttiğiniz üzere Yatırım Adası’nda Çinli iş adamlarının bulunması için de karşılıklı çalışmalar yürütülebilir. Turizm noktasında Trabzon’un çok fazla doğa ve kültürel zenginliği bulunmaktadır. Yapmamız gereken şey Çinli turistler arasında Trabzon adının tanınmasını sağlamak. Türkiye’de bulunan turizm acentelerimiz var. Hazırlayacakları programlarda Trabzon rotası oluşturmaları yönünde kendilerine gerekli talimatları verdik” şeklinde konuştu.


 
Ziyaret, Başkan Zorluoğlu ve Büyükelçi Li’nin birbirine hediye takdiminin ardından sona erdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ