Reklam

Reklam
Reklam
Haberim Hamsi | Trabzon Haber

‘Trabzon’da Edebiyat Mahfilleri’ konulu söyleşi düzenlendi

Türkiye Yazarlar Birliği’nin (TYB) 45’inci yılında “Ankara’dan, Ardahan’a” temalı kültür kervanı dönüş yolculuğunda TYB Trabzon Şube Başkanlığının misafiri oldu.

‘Trabzon’da Edebiyat Mahfilleri’ konulu söyleşi düzenlendi

Trabzon Şube Başkanlığının organize ettiği ve edebiyatsever vatandaşların yanı sıra Milli Eğitime bağlı edebiyat kolu öğrencilerinin de hazır bulunduğu “Trabzon’da Edebiyat Mahfilleri” konulu etkinlik Başkan Kamuran Tuna tarafından yapılan kısa açılış konuşmasıyla başladı. Tuna, özellikle edebiyat kolu öğrencilerini programa yönlendiren İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine teşekkür etti.

Ardından etkinlikte söz alan, TYB Kurucu ve şeref Başkanı Mehmet Doğan da yaptığı selamlama konuşmasında “Her ülkenin, ilin veya çevrenin kendine has çeşitli mekânları vardır. Bunlardan biri de edebi mekânlardır. Bu konuda kadim şehir Trabzon’un da kendine özgü ve adından sıklıkla söz ettirtmeyi başaran mekanlarının olduğunu elbette bilmekteyiz” dedi.

Diğer konuşmacı Trabzon’un deneyimli kalemlerinden, usta yazar, şair, senarist, Bahaettin Kabahasanoğlu da Trabzon’da Edebiyat Mahfillerine dair önemli açıklamalarda bulundu.

Kabahasanoğlu yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Edebiyat mahfillerini, muhit ve mekân olarak ele aldığımızda günümüzde Uzunsokak liste başı olur mutlaka. Meydan, Ganita, Boztepe. Atapark’taki İl Halk Kütüphanesi. Edip ve şair Vali Sırrı Paşa’nın, “Vatan evlâdı vatan içindir” diyerek 1887 yılında açtığı Trabzon Lisesi, 1891 yılında açılan Trabzon Öğretmen Lisesi (Darülmuallimin), 1955’te çıkarılan bir kanunla 1963’te açılan Karadeniz Teknik Üniversitesi. Bu saydıklarımızın hepsi aynı zamanda dönemin edebiyat mekânları ve muhitleri olmuştur. Fakat hiç şüphe yok ki bugün şehrin en etkili edebiyat mahfili Trabzon sanatevidir. Daha önce Vali konağı olarak kullanılan tarihi bina, şehrin yüz akı projelerinden biri olarak Sanatevi’ne dönüştürülmüştür.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Günebakış Trabzon Haber