Reklam


Reklam
Reklam
Haberim Hamsi | Trabzon Haber

Vali Ustaoğlu MİSS Mantarcılığı ziyaret etti


Mantarcılığın yeni adresi MİSS MANTARCILIK

Vali Ustaoğlu MİSS Mantarcılığı ziyaret etti

Vali Ustaoğlu MİSS Mantarcılığı ziyaret etti

Mantarcılığın yeni adresi MİSS MANTARCILIK

Trabzon bölgesinde mantarcılık gelişmeye başladı.

Akçaabat’ta MİSS mantarcılık hizmete başladı.

Trabzon’da alternatif ürünlere yönelenlerin sayısı artıyor. Akçaabat’ta Düzköy yolu üzeri sebat sürücü kursu eğitim alanı karşısında Osman baba mahallesinde Miss Mantarcılık adı altında Ali Tonbul adlı girişimci İstiridye mantarı üretimine başladı.

1500 metrekare alan üzerinde yapılan üç üretim çadırının her birinde yıllık ortalama 15 ton toplamda bir yılda 45 ton istiridye mantarı üretiliyor. İstiridye mantarı seralarının bulunduğu alanı ziyaret eden Trabzon valisi İsmail Ustaoğlu “ ilimizdeki alternatif ürünlere mantarcılık ilave oldu. Özelikle genç girişimciler bu tür ürünler yönelmeli. Bölgemiz iklimine uygun ürünlerin yetiştirilmesinde devlet kurumları destek vermektedir. Kuruluş aşamasında valilik olarak imkânlarımızı kullanmaya gayret ediyoruz” dedi.

Üretici Ali Tonbul yaptığı açıklamada “ Yurt dışında çalışıyordum Türkiye’de ilçemde ne yapabilirim araştırdım. Mantarcılık cazip geldi. Yaptığım girişimler sonucunda bir firma üretim çadırlarımı kurdu. Üç üretim çadırında ürettiğimiz istiridye mantarlarını Trabzon ili dışında Bayburt, Erzincan, Erzurum ve Samsun illerindeki marketlere gönderiyoruz. İlaçsız ve gübresiz olarak yetiştirilen ürünlerimize talep fazla. Tesisimiz 250 bin liraya kuruldu “ şeklinde konuştu.

Tesisin gezilişine vali Ustaoğlunun yanı sıra Akçaabat kaymakamı Ramazan Kurtyemez, Trabzon Aile be sosyal politikalar il müdürü Ahmet Kurt, Tarım il müdürü Cahit Gülbay Akçaabat Akçaabat Belediye başkan vekili Cevdet Bayraktar, Ziraat odası başkanı Mustafa Hikmet Eyüboğlu ve Akçaabat ilçe tarım müdürü İbrahim Nezir katıldı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ