Reklam

Reklam
Reklam
Haberim Hamsi | Trabzon Haber

AKÇAABAT’TA KAHVERENGİ KOKARCA İLE MÜCADELE İÇİN SAMURAY ARILARI FINDIK BAHÇELERİNE BIRAKILDI

Akçaabat Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Hikmet EYÜPOĞLU fındık bahçelerinde büyük sorun oluşturan kahverengi kokarca ile ilgili saha çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

AKÇAABAT’TA KAHVERENGİ KOKARCA İLE MÜCADELE İÇİN SAMURAY ARILARI FINDIK BAHÇELERİNE BIRAKILDI


AKÇAABAT’TA KAHVERENGİ KOKARCA İLE MÜCADELE İÇİN SAMURAY ARILARI FINDIK BAHÇELERİNE BIRAKILDI

“Akçaabat İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Ziraat Mühendisleri ve Ziraat Odası Teknik Hizmetler Birimi Ziraat Mühendislerimizin yaptığı arazi faaliyetleri sonucunca kahverengi kokarcanın yoğun olduğu mahallelere asılan feromon tuzaklar kullanılarak zararlı tespiti yapıldı. Kahverengi kokarca ile mücadelede kapsamında, Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Laboratuvarında üretilen Samuray Arıları Akçaabat İlçesi Karaman mahallesinde 7 Haziran 2024 (bugün) Cuma günü saat 10.00’da Akçaabat İlçe Tarım ve Orman Müdürü Erkan AYVAZ , Akçaabat Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Hikmet EYÜPOĞLU, Akçaabat Ziraat Odası Genel Sekreteri Veysel BAKİ, ilgili kurumların ziraat mühendisleri ve üreticilerin katılımları ile fındık bahçelerine bırakıldı. Akabinde kahverengi kokarcanın yoğun olarak belirlendiği Derecik, Uğurlu, Şinik, Cevizli, Demirci, Darıca, Mersin, ve Adacık mahallelerinde Samuray arısı salınımı yapıldı.

Şunu belirtmek isterim, bu Samuray arıları birçok görselde olduğu gibi yaban arısına benzeyen bir arı değil, yaban arısından küçük canlılardır, bal arılarına da zararı yoktur. Samuray arısı kokarca yumurtası içine kendi yumurtasını bırakmak suretiyle zararlının yumurtasını etkisiz hale getirip bıraktıkları yumurtalardan samuray arıları çıkıp çoğalmakta ve bu şekilde kokarca ile mücadele edilmektedir. Mücadelede en yüksek başarıyı elde etmek için 7-10 gün süreyle bu mahallelerimiz ile bunlara bitişik mahallelerimizde kimyasal ilaçlı mücadele yapılmaması gerekir. Ancak külleme ve yaprak gübresi uygulaması yapılabilir” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Günebakış Trabzon Haber