Reklam


Reklam
Reklam
Haberim Hamsi | Trabzon Haber

DİYARBAKIR’DA AĞLAYAN KARANFİLLER AZERBAYCAN ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

Azerbaycan Kars Başkonsolosluğu ve Dicle Üniversitesi Kum Sanatı ve Sosyal Faaliyetler Kulübü Ağlayan Karanfiller Azerbaycan etkinliği düzenledi.

DİYARBAKIR’DA AĞLAYAN KARANFİLLER AZERBAYCAN ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

Azerbaycan Kars Başkonsolosluğu ve Dicle Üniversitesi Kum Sanatı ve Sosyal Faaliyetler Kulübü Ağlayan Karanfiller Azerbaycan etkinliği düzenledi.

Azerbaycan Kars Başkonsolosluğu ile Dicle Üniversitesi Kum Sanatı ve Sosyal Faaliyetler Kulübü 20 Ocak 1990 Azerbaycan katliamını konu alan Ağlayan Karanfiller Azerbaycan isimli programı düzenledi. Dicle Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen anma programına Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hasan Basri Güzeloğlu, Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuru Guluyev, Dışişleri Bakanlığı Diyarbakır Temsilcisi İbrahim Mete Yağlı, Sur Kaymakamı ve Belediye Başkan V. Abdullah Çiftçi, Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ünal Koç, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mustafa Erdem, İl Emniyet Müdürü Şükrü Yaman, Dicle Üniversitesi Öğretim Görevlileri ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Azerbaycan Milli Marşının okunmasıyla başlayan program, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve şehitler için okunan dualarla devam etti.

Açılış konuşmasında, katılanları selamlayan Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, çok önemli bir günü hatırlamak ve hatırlatmak için bir araya geldiklerini ifade etti. Azerbaycan ve Türkiye’nin her zaman kardeş ve dost ülke olduğunu belirten Gül, Üniversite olarak Azerbaycan’daki bazı üniversitelerle kardeşlik protokolü imzalayacaklarını açıkladı.

Ocak 1990 ve sonrasında yaşanan acıları aktaran Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuru Guluyev; “Bizim burada olmamız ve sizlere tarihimizin bir parçasını, hüzünlü bir o kadarda şerefli bir günü anmak ve sizlere aktarmak büyük önem arz ediyor. Azerbaycan bağımsızlığını şehit kanıyla ve gazilerin fedakarlığıyla kazandı.” belirtti.

Yapılan toplantının çok önemli olduğunu belirten Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu; “Çünkü bizi biz yapan, bu geçmişi bugüne getiren, bu büyük fedakârlıkları ve bu büyük duruş ve zenginliği, özellikle bu salonlara sığmayan ve ayakta bu coşkuya katılan gençlerimize geleceğimize nakşettirmek zorundayız. Çünkü geçmişini unutanın geleceği olmaz, emanete sahip çıkmayanın bir gün gelir sahip çıkılacak bir şeyi olmaz.” diye aktardı.

Etkinlikle ilgili açıklamadalar da bulunan Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi dördüncü sınıf öğrencisi kum sanat ustası Novruz Ahmedov; “O gün yaşanan olayları anlatmak ne on dakikalık kum sanatına ne de bir saatlik etkinliğe sığar. Bu gün etkinlik yapmakla, aslında sizlere o gece yaşanan olaylar dizisinden bir fragman izletmiş gibi olduk. Büyük Lider Haydar Aliyev olayları anlatırken; ‘Biz bağımsızlığı şehitlerimize borçluyuz, gazi ve şehitler olmadan bağımsızlık olmaz ve bizim özgürlüğümüz Vatanı seven gençlik ruhu ile ebedi olacaktır.’ demiştir. onun bu sözlerini rehber tutarak, Başkonsolosumuz sayın Nuri Guluiyevi davet ettik. Azerbaycan ve Türkiye kısaca bir millet, iki devlettir. Amacımız burada olan insanlara, o gecede yaşanan olayları anlatmak, tanıtmak ve acımızı paylaşmaktır. Gösteri istediğimiz gibi geçti. 1990 yılının 20 Ocak’ında yaşanan olayların tam gerçeğini izleyicilere aktardık. Tebrikler ve teşekkürlerini sunan Protokol ve öğrenciler, bunu ispat eden kanıtlardır. Katılım Beklentilerin çok üstünde oldu. Gelecekte Bu tarz etkinliklerin sayını artırarak, daha çok insana ulaşmak başlıca hedefimizdir. Davetimize karşılık veren tüm değerli konuklarımıza teşekkür ederiz.” dedi.

Dicle Üniversitesi öğrencileri, şiir ve müzik dinletisi gerçekleştirdi. Program ise, katliamın kum sanatı gösterisi ile sona erdi.

HABER: DEVRİM AKTÜRK

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ