Reklam

Reklam
Reklam
Haberim Hamsi | Trabzon Haber

Karadeniz Kadın Dernekleri Dayanışma Ağı Sinop’ta Toplandı

Karadeniz Kadın Dernekleri  Dayanışma Ağı, ilk yüz yüze toplantısını 6-7 Temmuz’da Sinop’ta gerçekleştirdi.

Karadeniz Kadın Dernekleri Dayanışma Ağı Sinop’ta Toplandı


Karadeniz Kadın Dernekleri Dayanışma Ağı Sinop'ta Toplandı

İlk kez 2022 yılında pandemi koşullarında çevrim içi toplantılar yoluyla kurulan bu ağ, Karadeniz bölgesindeki kadın derneklerini bir araya getirerek güçlü bir dayanışma ve iş birliği platformu oluşturmayı amaçlamaktadır.
Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin (UNWOMEN) logistik desteğiyle gerçekleştirilen toplantıya Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Sinop, Çorum, Bartın ve Zonguldak’tan toplam 18 farklı kadın derneği temsilcisi ve aktivist kadınlar katıldı. Toplantı, kadın derneklerinin kendi kentlerinde yürüttükleri çalışmaları paylaşmaları ve  birlikte yapabilecekleri çalışmalar üzerine konuşmaları için önemli bir fırsat sundu.
Toplantının ana gündem maddeleri arasında, karadenizdeki kadınların baş etmek zorunda kaldığı sorunlar, kadın örgütlerinin çözüm için üretiği yaratıcı yöntemler ve yerel seçimler sonrasında yerel yönetimlerin  kadın katılımı, istihdam, sağlık, eğitim ve sosyal hizmetler konularında yapabilecekleri çalışmalar yer aldı. Karşılanması gereken ihtiyaçlar arasında, öncelikli çıkan konular, yerel yönetimlerde katılım mekanzimalarının  ve eşitlik mekanizmalarının oluşturulması,  kadın istihdamı ve önündeki engeller, bakım hizmetleri, iklim değişikliği, HES’lerin kadınlar üzerindeki olumsuz etkileri, dijitalleşmenin, kadın işsiliğini artırmak konusunda oluşturduğu tehdit, temiz suya erişim, kanalizasyon ve çevre temizliği hizmetleri, kadın öğrenciler için yurtların yetersizliği, kent güvenliği, ulaşım yetersizlikleri ve ulaşım güvenliği, sosyal hizmetlerin yetersizliği, toplumsal cinsiyete dayalı şiddetle ilgili mekanizmalarının yetersizliği yer aldı. 
Karadeniz Kadın Dernekleri Dayanışma Ağı, belirlenen sorunların çözümü için belediyelerle iş birliği yapılması ve sürdürülebilir çözümler üretilmesi amaçlanmaktadır. Ağ, öncelikle kendi kurumsal yapısını tamamlayarak üyelerinin güçlenmesini sağlamayı hedeflemektedir. Ayrıca, yerel yönetimlerle iş birliklerinin geliştirilmesi ve ortak bir dilin oluşturulması konusunda çalışmalar yürütecektir. Bu sayede, kadınlar illerde kendi yaşamları üzerinde söz sahibi olabilecek,ihtiyaçları ve çözümleri, hizmet sunucularla birlikte katılımcı ve eşitlikçi şekilde, sürdürülebilir çözümler üreteceklerdir.  

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Günebakış Trabzon Haber