Reklam


Reklam
Reklam
Haberim Hamsi | Trabzon Haber

Öğretmenlerimiz Hollanda’dan Mutlu Döndüler

Trabzon’dan Hollanda’ya eğitim için giden öğretmenlerimiz, otizmle iligli aldıkları kursu başarıyla tamamlayarak ülkemize geri döndüler.

Öğretmenlerimiz Hollanda’dan Mutlu Döndüler


Öğretmenlerimiz Hollanda’dan Mutlu Döndüler

Trabzon Ortahisar Ömer Burak Terzi Özel Eğitim Anaokulu tarafından yürütülen, “Otizmin Farkındayız, PECS Yöntemini Avrupa’da İnceliyoruz” projesi kapsamında Hollanda/Amsterdam’da düzenlenen kurs eğitimini tamamlayan öğretmenlerimiz ülkemize mutlu döndüler.

Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen Ömer Burak Terzi Özel Eğitim Anaokulu tarafından yürütülen 2020-1-TR01-KA101-091530 numaralı ” Otizmin Farkındayız, PECS Yöntemini Avrupa’da İnceliyoruz” Erasmus+ KA101 Personel Hareketliliği projesi kapsamında 10 Eylül 2021-18 Eylül 2021 tarihleri arasında Hollanda’nın Amsterdam şehrinde STI kurumunda yapılandırılmış kurs faaliyetini gerçekleştirirdiler.

OTİZM ALANINDA FARKINDALIK OLUŞTURACAKLAR

Bu kurs faaliyetiyle birlikte öğretmenler; Otizmde alternatif iletişim metodu olarak Avrupa ülkelerinde yaygın olarak kullanılan “PECS Yöntemi” ne dair kapsamlı bir eğitim aldıklarını belirten Okul Müdürü Güven Türkmen, “Bu eğitimle birlikte öğretmenlerimiz otizmli çocukların iletişim, sosyalleşme ve topluma uyumları önündeki engellerini, deneyimledikleri geliştirilmiş eğitim materyalleri ve metotlarıyla en aza indirgeyecek ve topluma entegrasyonlarına destek olabilecek tecrübeler elde ettiler. Proje katılımcıları aynı zamanda ülkemizdeki eğitim müfredatı dışında otizmli çocuklar için uygulanan iletişim yoluyla öğrenme faaliyetlerini bizzat yerinde görerek Türk ve Avrupa toplumları arasındaki otizm alanındaki benzerlik ve farklılıkları inceleyerek, bu farklılıkların öğrenme sürecine, ülkemiz kültürüne ve eğitime nasıl katkıda bulunacaklarına dair fikir sahibi oldular. Aynı zamanda ziyaret ettikleri kurumlarda Hollanda eğitim sistemi ve Türk eğitim sistemini karşılaştırma fırsatı yakalayan öğretmenler, eğitim sürecinde kültürlerarası farkındalık sahibi olup kendi kültürlerini de Hollanda’da ki öğretmen ve eğitmenlere tanıtma fırsatı yakaladılar.” dedi.

Kurs faaliyetlerinin yanı sıra kültürel etkinlikler gerçekleştirdiklerini belirten Müdür Türkmen, “Kültür olarak birbirimizi daha yakından tanıma fırsatı bulduk. Proje koordinatörü öğretmenimiz Zeynep Birinci başta olmak üzere katkısı olan herkese şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ