Reklam

Reklam
Reklam
Haberim Hamsi | Trabzon Haber

TESOB 2023 yılı Başkanlar Kurulu toplantısı yapıldı

 Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (TESOB) 2023 yılı Başkanlar Kurulu toplantısı, esnaf ve sanatkâr odası başkanlarının katılımıyla gerçekleştirildi.

TESOB 2023 yılı Başkanlar Kurulu toplantısı yapıldı

“30 BİN ÜYEMİZİN SORUMLULUĞUYLA HAREKET EDİYORUZ”

TESOB Başkanı Metin Kara, Başkanlar Kurulu Toplantısında yaptığı konuşmada, 30 bine yaklaşan üye sayısı, 49 esnaf ve sanatkâr odasıyla bölgesinin en büyük sivil toplum kuruluşu olan TESOB’un bu sorumlulukla hareket ettiğini vurgulayarak, “Şehrimiz, bölgemiz ve ülkemiz için yararlı faaliyetler yapma uğraşı içinde olduk. Bu süreçte çalışmalarıyla bize katkıda bulunan tüm yönetim kurulu üyelerime, yetkili kurullara, esnaf ve sanatkâr odası başkanları ve yöneticilerine, çalışma arkadaşlarıma ve esnaf kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum” dedi.

“806 İŞLETME DENETLENDİ”

TESOB olarak birçok projeyi uygulamaya koyduklarını vurgulayan Başkan Metin Kara, “Bu projeler içinde turizme ayrı bir parantez açmak istiyorum. Turizm son 10 yıldır her geçen gün yükselen grafiğiyle şehrimizin en önemli gelir kalemi olmuş, hatta fındıktan elde edilen ihracat gelirini bile geçmiştir. Son rakamlara göre 2023 yılı turizm sezonunda 1,5 milyar dolara yakın sektör hacmi oluşmuştur. İlimiz için böylesine önemli bir sektöre TESOB olarak kayıtsız kalamazdık, kalmadık da. 2016 yılından bu yana turizmle ilgili önemli projeler ortaya koyduk, önemli çalışmalar yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz. Şehrimizin turizmden elde edeceği geliri artırmanın ve sürdürülebilir kılmanın ilk yolunun kaliteli hizmet ve turist memnuniyetinden geçtiğinin bilinciyle hareket ediyoruz. Bu amaçla 2016 yılında bir denetim ekibi kurduk ve tarife ile kayıt dışı işletmeler başta olmak üzere denetimlerimize devam ettik. Bugüne kadar binlerce işyerini, ticari aracı denetledik. Sizlere bu yılın rakamlarını vermek istiyorum; 1 Haziran – 31 Ağustos 2023 tarihleri arasındaki 3 aylık sürede arkadaşlarımız tarafından Uzungöl, Haçkalı Baba Yaylası, Sümela Manastırı, Sera Gölü, Hıdırnebi Yaylası, Hamsiköy, Sultanmurat Yaylası, Beşirli Mahallesi, Meydan, Kalkınma Mahallesi, Konaklar Mahallesi, Akçaabat ilçesi, Yomra ilçesi başta olmak üzere il genelinde 806 işletme ve ticari araçta denetim yapılmıştır. Vergi kaydı olmayan 14 işletme ve tarifesi bulunmayan 244 işletme hakkında tutanak tutulmuş, bu işletmeler verilen süre içinde eksikliklerini tamamlamıştır” dedi.

“TARİFE ESNAFIN ONURUDUR”

TESOB Başkanı Metin Kara, esnaf ve sanatkâr odası başkanlarına da seslenerek, “Burada sizlere de önemli görev düşmektedir. Takdir edersiniz ki böyle büyük bir alanda sadece Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliği’nin denetim yapması yetmeyecektir. Bu nedenle önümüzdeki dönemde mutlaka her odanın kendi üyelerini denetlemesi, sektöründe faaliyet gösteren kayıt dışı işletmeleri tespit ederek bize bildirmesi gerekmektedir. Esnaf ve sanatkâr kardeşlerime buradan bir kez daha sesleniyorum; her işletmenin bağlı olduğu odadan Türkçe – İngilizce ve Arapça olarak hazırlanan fiyat tarifelerini alması, görünür yere asması, menüsünün de tarifeyle uyumlu olması gerekmektedir. Tarife bizim onurumuzdur. Tarifesini asmıyorsa sıkıntı vardır” ifadesini kullandı.

“KAYIT DIŞI İŞLETMELERLE HER KURUM MÜCADELE ETMELİDİR”

TESOB Başkanı Metin Kara, turizmde en büyük sorunlardan birinin kayıt dışı işletmeler olduğunu ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kayıt dışı çalışan konaklama, yeme – içme ve taşıma başta olmak üzere sektördeki tüm işletmeler ve kişiler turizme büyük zarar vermektedir. Büyük yatırımlar yapan, vergisini ödeyen, istihdama katkı sağlayan işletmeler, bu tür kayıt dışı işletmeler nedeniyle büyük bir zarar ve haksızlığa uğramaktadır. Ayrıca kayıt dışı işletmeler yüzünden devletimiz de büyük bir vergi kaybı yaşamaktadır. Trabzon’da turizmin bir başka kanayan yarası da komisyonculardır. Kayıt dışı işletmeler ve komisyoncular adeta organize olarak çalışmakta, komisyoncuların birçoğu turistleri havalimanından alıp kayıt dışı işletmelere götürmektedir. Bu durum güvenlik ve turistlerin ekonomiye katkıları yönünden önlenmesi gereken bir olaydır. Kayıt dışı işletmeler ve komisyoncular, haksız rekabet koşulları yaratmakta ve turizmde memnuniyet düzeyini düşürmektedir. Bu anlamda kurum olarak elimizden geleni yapıyoruz, tüm kurumlardan da aynı hassasiyetle olayın üzerine gitmelerini bekliyoruz”

“WHATSAPP İHBAR HATTIMIZ İÇİN TURİSTLER TEŞEKKÜR ETTİ”

Turist sayısını ve turizm gelirini artırmanın yolunun turist memnuniyetinden geçtiğinin bilincinde olduklarını vurgulayan TESOB Başkanı Metin Kara şunları söyledi:

“Bu anlamda 2016 yılında turistlere yönelik şehrimizin yoğun noktalarına dilek ve şikâyet kutuları yerleştirmiştik. Bu uygulamanın teknolojik versiyonu olan WhatsApp İhbar Hattımızı da 219 yılında uygulamaya koyduk, Arapça bilen bir eleman istihdam etmeye başladık. Pandeminin ardından 2023 yılı turizm sezonunda WhatsApp İhbar Hattımızı yine aktif hale getirdik, el ilanlarıyla ve sosyal medya reklamlarıyla turistleri bu hatta yönlendirdik. Amacımız turistlerin dilek, şikâyet ve önerilerini alarak turizmin sürdürülebilir olmasına katkı sunmaktı. Hattımıza turizm sezonu boyunca gelen dilek, şikâyet ve önerilerle ilgili gerekli girişimlerimizi yaptık. Ayrıca hattımıza uygulama nedeniyle gelen teşekkür mesajları da doğru yolda olduğumuzu bize göstermiştir. Turistlerin memnuniyet düzeylerinin ölçülmesi amacıyla Karadeniz Teknik Üniversitemiz ile ortak bir çalışma başlattık ve Trabzon Havalimanı Giden Yolcu Salonunda 4 bin 200 turiste yönelik anket çalışması gerçekleştirdik. Anketimizle ilgili değerlendirme çalışmaları devam ediyor. Sonuçların turizmde yapılacak çalışmalara da ışık tutacağına inanıyoruz. 2024 turizm sezonu hazırlıklarına da şimdiden başladık. Gelecek yıl Whatspp İhbar Hattı Uygulamamız devam edecek, denetimlerimiz aralıksız sürecektir. Ayrıca turizm bölgeleri başta olmak üzere görünür yerlere asılacak bir karekod uygulaması başlatacağız. Bu sayede karekodu okutan turistler o bölgedeki işletmelerin bilgilerine, hangi ürünlere ve hizmetlere ulaşabileceklerine, uygulanan resmi tarifelere ulaşabilecektir. Herhangi bir sorun yaşadığında da WhatsApp İhbar hattımız aracılığıyla bize bilgi verebilecektir. Ayrıca yine zaman zaman uyguladığımız esnafımıza yönelik Arapça kurslarımızı da turizm sezonu öncesi açmayı planlıyoruz. Esnafa satış ve pazarlama eğitimi de vererek ürün ve hizmet satışında kalitenin artırılması öncelikli hedeflerimiz arasındadır.

Turistlerin şehrimizin yöresel ürünlerini bir arada bulacağı, lezzetlerini tadacağı AVM benzeri bir yapının oluşturulması için de girişimlerimiz olacaktır.”

“SANAYİ SİTELERİ VE MODERN PAZAR YERLERİ TALEP EDİYORUZ”

Başkan Kara, esnaf ve sanatkarların en büyük beklentilerinden birinin sanayi sitelerinin taşınması olduğunu ifade ederek, “Esnaf ve sanatkarların alt yapılarının geliştirilerek rekabet düzeylerinin artırılması, aynı sanat dallarında kümelenmenin sağlanması ve yeni sanayi sitelerinin oluşturulmasıyla mümkündür. Bu anlamda özellikle oto sanayi, mobilya, gıda sektöründe hizmet veren üyelerimiz için modern sanayi sitelerinin oluşturulmasını bir an önce talep ediyoruz. Bu konudaki çalışmaları da odalarımız vasıtasıyla titizlikle takip ediyoruz. Ayrıca Trabzon’un en büyük eksikliklerinden biri de modern, sıhhi şartları sağlanmış, esnafımızın ihtiyaçlarını karşılayabileceği, hava şartlarından etkilenmeyen, insanların rahatça alışverişini yapabileceği Kapalı Pazar Yerlerinin yapılmasıdır. Bu konuda da ilgili odamızla çalışmalarımızı sürdürüyoruz ve önerilerimizi dile getireceğiz” dedi.

“ESNAF SARAYI BÜYÜK İHTİYAÇ”

Başkan Kara, “30 bin esnaf ve sanatkara hizmet eden TESOB’un, modern, tüm esnaf ve sanatkâr odalarının bir çatı altında toplandığı, fiziki şartları iyi, toplantı salonlarıyla şehrin de hizmetinde olan bir Esnaf Sarayına ihtiyacı olduğu çok açıktır. Bu konudaki dosyamızı da ilgili makamlara verdik ve sonuçlandırılmasını beklemekteyiz” diye konuştu.

Kara, üye sayısı az olan esnaf ve sanatkâr odalarının günümüz koşullarında mevcudiyetlerini devam ettirmelerinin her geçen gün daha da zor hale geldiğini ifade ederek, “Bu anlamda Bakanlığımızdan isteğimiz, sektörleri göz önünde bulundurarak bazı esnaf ve sanatkâr odalarını tek çatı altında toplaması ve daha güçlü bir oda yapısının meydana gelmesini sağlamasıdır” dedi.

TESOB Başkanlar Kurulu Toplantısında daha sonra esnaf ve sanatkâr odası başkanları çeşitli konulardaki görüşlerini dile getirdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Günebakış Trabzon Haber