Reklam

Reklam
Reklam
Haberim Hamsi | Trabzon Haber

KUL-DER DÜNYANIN RENKLERİNİ BULUŞTURDU

21.05.2022 günü Trabzon Atatürk alanında çok güzel bir etkinliğe şahit olduk Önderliğini Karadeniz Uluslararası Öğrenci Derneği (KUL-DER) ’in yaptığı “ULUSLARARASI ÖĞRENCİ BULUŞMASI DÜNYA İLE BULUŞ” adlı etkinliğe şahit olduk.

Esas amacı dünyanın dört bir yanından Trabzon’a eğitim görmeye gelen, binlerce misafir öğrencinin kültürlerini tanıtmak olan bu etkinlik gerçekten çok harika oldu.

Sadece dünyanın dört bir yanından gelen kültürleri değil renklerinde bir araya getirdi KUL DER.

Karadeniz Uluslararası Öğrenci Derneği (KUL DER) Başkanı Ömer Selimoğlu ile yapmış olduğumuz röportajda bizlere çok önemli bilgiler aktardığını söyleyebilirim.

Trabzon ilinde 103 ülkeden 2100 öğrencimiz var. Bunların 1500 tanesi kendi imkânlarılar gelip okumaktadır.

Diğer geri kalan kısmı devlet desteği ile okumaktadır.

Biz her sene Uluslararası Öğrenci buluşması adı altında 50 civarında ülkenin katılımı ile 9ncusunu düzenledik.

Esas amacımız vatandaşımız, değişik ülkelerden gelen bu kardeşlerimizi gördüklerinde bunların birer öğrenci olduğunun bilincine varmalarıdır.

Bu öğrenciler kendi ülkelerinde seçilip Türkiye’ye özel olarak gönderilen öğrencilerdir.

Burada yetişip kendi ülkelerinde önemli konuma gelen öğrencilerimiz mevcuttur.

Çat da Cumhurbaşkanı Yardımcısı bizim öğrencimiz, Somali de Adalet Bakanı, Makedonya Genel Kurmay Başkanı bizim mezunumuz,

Dünyanın farklı yerlerinde bizim üniversitemizden mezunları görmek, gelecekte bizim ülkemizin adına da sevindirici bir olaydır.

Vatandaşlarımızdan ricamız bu öğrencileri gördüklerinde bir müşkülleri var ise gidermeleridir.

Karadeniz Uluslararası Öğrenci Derneği (KUL-DER) olarak bu tür etkinlikleri öğrencileri tanıtmak ve vatandaşla kaynaştırmak adına yapıyoruz.

Bizim amacımız öğrenciler Akademik öğrenimlerini bitirdikten sonrada arka planda sosyal faaliyet, kültürel yönden ülkemizle bir bağ oluşturacak, şekilde faaliyetler yapmak.

Aslında biz dernek olarak tüm dünya ülkelerini şu an Trabzon’la ve Trabzon halkı ile birleştirmiş olduk.

Bu öğrencilerin Türkiye’de çalışma izinleri yok. Bizlerde amaç olarak burada eğitimini tamamlayanın kendi ülkesinde çalışması yönündedir.

Ancak Şunu da belirtelim ki, bazen öğrenci mezun oluyor fakat kendi ülkesine dönemiyor. Yol masrafları bir hayli pahalı bu konuda devletimiz bizlere yardımcı olmasını istiyoruz.

Öğrenci kendi memleketine gidebilmek için farklı yollar denemektedir. Çok güzel ve olumlu sonuçları olan bir etkinlikti. Ömer beyi ve ekibini tebrik ediyoruz.

Etkinliğe katılan ülkelerden bazıları (aklımda kalanı kadarı) ile Filistin, Suriye, Özbekistan, Gana, Afrika, Irak, İran, Endonezya, Malezya, Tacikistan, Türkmenistan, Kazakistan, Azerbaycan, Ürdün, Lübnan, Nijerya, Kenya, Güney Sudan, Somali, Libya,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ